Niezbędne dokumenty i bagaże dziecka podczas lotu samolotem

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dzieci i niemowlęta podróżują na podstawie odpowiednich dokumentów – paszportu. Przewóz dzieci bez ważnego dokumentu tożsamości nie jest możliwy.

Dzieciom tak samo jak dorosłym przysługują limity bagażu rejsowego.
Dzieciom tak samo jak dorosłym przysługują limity bagażu rejsowego.

Dokumenty dziecka

Dziecko, które podróżuje samotnie, znajdując się jedynie pod opieką obsługi samolotu, musi mieć ważny dokument tożsamości ze zdjęciem, czyli tymczasowy paszport lub tymczasowy dowód osobisty.

Bagaż dziecka

Dziecku, zajmującemu zarezerwowany fotel, czyli miejsce, przysługują takie same limity bagażu rejestrowanego, jak osobie dorosłej np. w tanich liniach zgodnie z wykupioną liczbą sztuk bagażu. Ale jeśli chodzi o bagaż podręczny, należy pamiętać o tym, że choć niektóre tanie i rejsowe linie nie limitują tego bagażu, to zwykle warunkiem jego przewozu jest konieczność samodzielnego wniesienia go na pokład samolotu przez pasażera. A więc w przypadku dziecka nie może być zbyt ciężki.

Z tytułu podróżowania z niemowlęciem (do 2. roku życia) pasażerom przysługuje wprawdzie prawo do bezpłatnego przewozu wózka składanego, nosidełka/fotelika samochodowego lub łóżeczka turystycznego, ale w niektórych tanich liniach możliwy jest przewóz jedynie wózka i to wyłącznie składanego, a jego waga musi być zgodna z wyznaczonym w przepisach linii limitem. Jeśli dziecko ukończyło już drugi rok życia to taka usługa staje się automatycznie płatna, a niektóre tanie linie zaliczają te rzeczy do całego limitu bagażowego, przypadającego na pasażera. Przewóz takiego dodatkowego bagażu należy zgłosić wcześniej telefonicznie w Biurze Obsługi Klienta, a konsultant sprawdzi jego koszty. Infant, czyli dziecko do 2. roku życia, siedzące w samolocie na kolanach opiekuna ma na ogół zerowy limit bagażowy, czyli musi być spakowane do walizek rodziców i to w ich bagażu podręcznym musi znaleźć się wszystko to, co dziecko będzie potrzebowało na pokładzie samolotu. Coraz częściej jednak linie zaczynają dopuszczać na jego konto 10 kg bagażu w luku bagażowym oraz składany wózek. Fotelik natomiast, czyli urządzenie służące do ochrony dziecka w samolocie, zostaje uznane za bagaż podręczny dorosłego pasażera, towarzyszącemu dziecku.

Klasyfikacja wiekowa

Jest dość różna, gdyż zależy od regulaminu konkretnych linii lotniczych. W sporym uproszczeniu wygląda to tak:

  • linie rejsowe - niemowlęta są w wieku od zera do dwóch lat, dzieci od dwóch do jedenastu - dwunastu lat, a dorośli od ukończenia dwunastego roku życia. Bywa, że grupa wiekowa między dwunastym a osiemnastym rokiem życia jest klasyfikowana jako młodzież;
  • tanie linie lotnicze - rejestrują pasażerów, dzieląc ich na dzieci i dorosłych. Dlatego podczas dokonywania rejestracji konieczne jest podanie dokładnej daty urodzenia. I tak: niemowlęta do drugiego toku życia, dzieci - powyżej dwóch lat. Górna granica waha się między 12. a 16.rokiem życia i zależy to wyłącznie od regulacji wewnętrznych danych linii.

 

Tematy: wakacje, podróze, bagaże, bilet lotniczy, paszport, dokument tożsamości

Komentarze