Kradzież dokumentów

Ocena: 2.58/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Złodziej wyrwał ci torebkę z dokumentami? Albo zniknęły one z twojego domu podczas włamania? Choć taka sytuacja jest stresująca, wyzwala strach, złość i bezradność, powinnaś wziąć się w garść. Od twojego zachowania zależy, kiedy wrócisz do normalnego życia i odzyskasz co twoje.

Bardzo możliwe, że podczas kradzieży stracisz karty płatnicze i kredytowe.
Bardzo możliwe, że podczas kradzieży stracisz karty płatnicze i kredytowe.

Bardzo wiele zależy także od tego, jak szybko zaczniesz działać. Jeśli szybszy będzie złodziej, twoje straty mogą być większe, bo wyczyści do zera twoją kartę kredytową; jeśli jednak ty prędzej zastrzeżesz kartę w banku, ocalisz swoje pieniądze. Ale po kolei.

Zgłoś kradzież

W przypadku kradzieży dokumentów zawsze musisz zawiadomić o tym policję. Najlepiej jeśli pójdziesz do komisariatu, który znajduje się najbliżej miejsca kradzieży. Jeżeli jednak nie możesz tak zrobić, z jakichś powodów, pamiętaj, że każda jednostka policji musi przyjąć twoje zgłoszenie. Wizyty na policji nie odkładaj, bo czas działa na twoją niekorzyść! Przyjmując zgłoszenie, policjant pisze protokół i zawiadamia organa ścigania. Może cię spytać, ale wcale nie musi, czy chcesz policyjne zaświadczenie o kradzieży dokumentów. Warto je mieć, bo przydaje się np. przy kontroli drogowej czy wyrabianiu nowych papierów. Jeżeli więc funkcjonariusz sam nie proponuje zaświadczenia, koniecznie się go domagaj.

W przypadku utraty dowodu osobistego zawiadamiasz o tym najbliższy organ gminy (wójta, burmistrza) i on wydaje ci zaświadczenie o utracie dokumentu, które jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego. Dalej postępujesz jak wtedy, gdy wnioskowałaś o swój pierwszy dowód, czyli składasz formularz wraz z dwiema fotografiami, dowodem uiszczenia opłaty (w twoim przypadku jest to 30 zł), skróconym odpisem aktu urodzenia, jeśli jesteś panną, bądź skróconym odpisem aktu małżeństwa, jeśli wyszłaś za mąż. Urzędnik zapewne poprosi, byś do wniosku dołączyła zaświadczenie z policji o kradzieży dokumentu tożsamości. W sytuacji, gdy złodziej okaże się "uczciwy" i odeśle ci bądź podrzuci stary dowód, musisz o tym szybko powiadomić gminę. Jeśli masz już nowy dokument, stary powinnaś oddać do urzędu. Cała procedura wyrabiania nowego dowodu może potrwać do kilku tygodni.

Utrata prawa jazdy wymaga szybkiego powiadomienia organu, który je wydał, czyli wydziału komunikacji urzędu powiatu bądź miasta. Także tutaj postępujesz podobnie jak przy wnioskowaniu o swoje pierwsze prawo jazdy, czyli wypełniasz formularz, dołączasz zdjęcie, dowód opłaty (70 zł za nowe prawo jazdy i 5 zł za znaczek skarbowy plus ewentualnie 50 groszy za każdy załącznik) i zaświadczenie z policji o kradzieży dowodu tożsamości.

Chroń pieniądze

Prawdopodobne jest, że podczas kradzieży utraciłaś także karty płatnicze czy kredytowe. W takiej sytuacji, oprócz natychmiastowego powiadomienia policji, musisz szybko skontaktować się ze swoim bankiem. Większość banków podaje numery alarmowe na comiesięcznych wyciągach; są one także zamieszczone na bankomatach. To, co po kradzieży dzieje się z twoją kartą, zależy także od tego, jak ostrożnie do niej wcześniej podchodziłaś. Jeśli nie nosiłaś blisko karty numeru PIN do niej, złodziej ma mniejsze szanse na wyłudzenie pieniędzy. Wiele także zależy od postępowania banku. Dobre banki, gdy transakcja budzi wątpliwość, np. jest na zbyt dużą sumę bądź dokonywana jest w miejscu dalekim od zamieszkania klienta, dzwonią do niego i sprawdzają, czy rzeczywiście dokonał płatności kartą.

Przypuśćmy jednak, że twoją kartę ma teraz złodziej i bardzo obawiasz się, że ja wyczyści do zera. Szybko dzwoń do banku i zastrzeż kartę. Od tego momentu za transakcje dokonane kartą kredytową odpowiada bank. A co z ewentualnymi transakcjami, których mógł dokonać złodziej przed zastrzeżeniem karty? Wiele banków także i takie sytuacje bierze na siebie, ustalając granicę, od której przejmuje zobowiązania. Na przykład jeden z polskich oddziałów amerykańskiego banku informuje, że w przypadku zgłoszenia reklamacji odpowiada za wszystkie nieautoryzowane transakcje powyżej 100 zł dokonane przed zastrzeżeniem karty. Jeżeli miałaś kartę ze zdjęciem, bank odpowiada za transakcje nawet sprzed 72 godzin, jeśli bez fotografii - do 48 godzin. Zastrzegając kartę, od razu otrzymujesz nową i nie ponosisz za to żadnych opłat. Zazwyczaj bank oddaje ci skradzione z karty pieniądze po około 30 dniach. Tyle bowiem potrzeba na rozpatrzenie reklamacji. Niektóre banki zgadzają się na wyksięgowanie z karty skradzionej sumy do czasu rozpatrzenia reklamacji.

Sposoby na złodzieja

Na koniec parę rad, jak zachowywać się, co robić, by ryzyko utraty dokumentów było niewielkie. Policja radzi, by unikać tłumu, a jeśli nie możemy tego zrobić, zachować czujność. Uważaj więc w zapchanym autobusie czy tramwaju, trzymaj torebkę zapiętą, blisko siebie, a jej pasek owiń kilka razy wokół dłoni. W zatłoczonym sklepie bacznie wszystkich obserwuj, a w razie, gdy zauważysz coś podejrzanego, krzycz i żądaj zamknięcia drzwi pomieszczenia do czasu przyjazdu policji. W restauracji czy kawiarni nie wieszaj swojej torebki na krześle. Dokumentów nie noś w tylnej kieszeni spodni. Najlepiej schować je do kieszeni wewnętrznej zasuwanej na zamek błyskawiczny. W domu dobrze jest mieć kserokopie lub zdjęcia dokumentów czy kart. Pamiętaj, że często do kradzieży dochodzi z powodu naszej nieostrożności!

Tematy: kradzież dokumentów, kradzież kart płatniczych

Komentarze