Czym jest Karta Dużej Rodziny i jak ją uzyskać?

Ocena: 4.82/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy i skorzystać z atrakcyjnych zniżek? Specjalnie dla rodzin wielodzietnych powstała Karta Dużej Rodziny. Powiemy ci, jak ją uzyskać.

Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom, której mają co najmniej troje dzieci. Fot. Shutterstock.com
Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom, której mają co najmniej troje dzieci.

Karta Dużej Rodziny powstała z inicjatywy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. To system zniżek dla rodzin wielodzietnych 3+. Do tej pory swoje karty odebrało prawie 40 tysięcy osób.

Z Kartą Dużej Rodziny tańsze są bilety wstępu do niektórych muzeów czy opłaty za przejazdy np. PKP Intercity. Karta Dużej Rodziny może gwarantować także zniżkę np. za zakwaterowanie w wybranym ośrodku wypoczynkowym lub zakupy w niektórych sieciach sklepów. Lista partnerów Karty Dużej Rodziny dostępna jest w internecie (np. na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej).

Kto może mieć Kartę Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny przysługuje członkom każdej rodziny, w której jest przynajmniej troje dzieci. Dochód rodziny nie jest w ogóle brany pod uwagę. Z Karty Dużej Rodziny mogą korzystać:

  • rodzice - dożywotnio,
  • dzieci do ukończenia 18 lat lub zakończenia edukacji szkolnej, lecz nie dłużej niż do 25. roku życia,
  • osoby niepełnosprawne w okresie, gdy mają orzeczenie o swojej niepełnosprawności.

POZNAJ: 10 sposobów na mniejsze wydatki

Co zrobić, by uzyskać Kartę Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny jest bezpłatna, a jedynie jej duplikat wydawany jest za opłatą 8,79 zł. Aby ją uzyskać, trzeba złożyć odpowiedni wniosek, który rozpatrywany jest przez prezydenta miasta, burmistrza lub wójta i to właśnie oni ją przyznają.

Wniosek można pobrać w urzędzie miasta czy gminy albo znaleźć w internecie (np. na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej) i po wypełnieniu wydrukować. Wniosek w imieniu rodziny może złożyć każdy jej pełnoletni członek. Przy składaniu wniosku niekiedy trzeba okazać pakiet dokumentów (oryginały lub odpisy), które potwierdzą, że rodzina jest wielodzietna. Mogą to być akty urodzenia dzieci oraz zaświadczenie ze szkoły, że dziecko powyżej 18. roku życia kontynuuje naukę. Niekiedy jednak (w zależności od tego, jakie są wymagania w danej gminie czy mieście) wystarczy dowód tożsamości rodzica, a urzędnicy sami ustalają prawa do korzystania z Karty Dużej Rodziny (sprawdzają dane w swojej elektronicznej bazie informacji o mieszkańcach). Na Kartę Dużej Rodziny czeka się średnio 14 dni.

Jak wygląda Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny jest wielkości karty płatniczej i posiada jeden, ogólnopolski wzór. Jest spersonalizowana, tzn. znajdują się na niej imię, nazwisko i numer PESEL jej posiadacza.

Karta Dużej Rodziny (awers)Karta Dużej Rodziny (rewers)

Fot. rodzina.gov.pl

ZOBACZ: Jakie są najmniej potrzebne gadżety dla dziecka

Tematy: zniżki, pieniądze, Karta Dużej Rodziny, rodzina wielodzietna

Komentarze