Jak rozsądnie wydawać pieniądze?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Obniż swoje wydatki! Pomóż sobie panować nad wydawaniem nadmiaru pieniędzy w codziennych zakupach i opłacaniu rachunków.

Zastanów się, jak możesz ograniczyć wydatki.
Zastanów się, jak możesz ograniczyć wydatki.

1. Nieważne, gdzie dokonujesz zakupów - te rady sprawdzą się w przydomowym sklepie, na rynku lub w supermarkecie: rozglądaj się za ofertami specjalnymi i kupuj towar w opakowaniu zbiorczym, o ile jest to możliwe; rozważ zakup tak zwanych "marek własnych", czyli towarów, które sieci handlowe opatrują swoim własnym logo - są one z reguły tańsze. Kupuj, o ile to możliwe, żywność nieprzetworzoną. W porównaniu do żywności przetworzonej (np. różnego rodzaju mrożonek, czy dań gotowych) jest ona zwykle o wiele tańsza. Zawsze przygotuj sobie listę zakupów. Unikniesz tym samym zakupu towarów niepotrzebnych. Kiedy kupujesz większe ilości towarów lub towar o znacznej wartości - nie bój się poprosić o rabat. "Poluj" na wyprzedaże lub przeceny - różne sklepy urządzają je w różnym okresie.

2. Przejrzyj domowe rachunki i zastanów się, jak ograniczyć wydatki. Czasem wybór droższego abonamentu telefonicznego może się w rezultacie opłacić, bo w jego ramach możemy np. korzystać z darmowych rozmów wieczorem i w weekendy. Oszczędności przynieść może także zwrócenie uwagi na tak oczywiste sprawy, jak zużycie prądu i wody.

3. Kontroluj wszystkie wydatki. Ustal stały miesięczny limit wydatków na rozrywkę i przyjemności. W ten sposób każda decyzja o wydaniu pieniędzy będzie przemyślana, a pieniądze nie będą "znikać" nie wiadomo gdzie.

4. Planując wydatki, nie zapominaj o takich okazjach jak święta czy wakacje - regularnie odkładaj pewną kwotę, aby pokryć wydatki związane ze szczególnymi wydarzeniami.

5. Porównuj ceny w sklepach. Czy zakup dziesięciu jogurtów tylko dlatego, że jedenasty otrzymasz gratis, jest rzeczywiście niezbędny? Czy cena spodni po obniżce i w promocji nie jest czasem wyższa niż dokładnie takich samych w sąsiednim sklepie?

6. Zwróć uwagę na opłaty za przelewy. Zapytaj w banku prowadzącym rachunek - być może złożenie stałego zlecenia lub polecenia zapłaty będzie bardziej opłacalne niż comiesięczne przelewy. Jeżeli masz więcej czasu, możesz opłacać rachunki bezpośrednio w siedzibach wystawcy rachunku (np. w zakładzie energetycznym). Z reguły nie poniesiesz żadnych dodatkowych opłat. Kwoty pobierane za przelewy z rachunków osobistych różnią się w zależności od banku. Może warto ponownie przejrzeć oferty innych banków?

Tematy: zakupy, rachunki

Komentarze