Może być John

Ocena: 4.55/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W 2015 roku zmieniają się zasady nadawania dzieciom imion

Od marca 2015r. rodzice będą mogli nadawać dzieciom obce imiona. Fot. Shutterstock.com
Od marca 2015r. rodzice będą mogli nadawać dzieciom obce imiona.

Od 1 marca 2015 roku na mocy Ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. "Prawo o aktach stanu cywilnego" będzie można nadawać dzieciom obce imiona. To nie znaczy, że wcześniej było to całkowicie zakazane, ale na pewno trudniejsze. Funkcjonowała też zasada, że nie można wybrać obcego imienia np. John, jeśli mamy jego polski odpowiednik, czyli w tym przypadku "Jan". Teraz już nie ma takich obostrzeń. Poza tym nadal obowiązują 3 poniższe zasady:

 

1.Dziecku można nadać maksymalnie dwa imiona.

2.Kierownik urzędu stanu cywilnego może się nie zgodzić na zaproponowane przez rodziców imię, jeśli jest niezgodne z obowiązującymi przepisami np. obraźliwe, ośmieszające lub jest zdrobnieniem innego imienia, a także gdy "nie wskazuje na płeć dziecka", czyli, kiedy słysząc je, nie łączymy go automatycznie z jedną płcią. Nie musi być "przypisane do danej płci", ale musi się z nią jednoznacznie kojarzyć, a to oznacza, że zagraniczne imiona, które noszą zarówno chłopcy, jak i dziewczynki np. Robin lub Morgan mogą zostać odrzucone.

3.Jeśli kierownik urzędu stanu cywilnego nie zgodzi się na podane  przez rodziców imię, sam wybiera inne, ale rodzice mogą się od jego decyzji odwołać.


Czytaj też: 18 rzeczy, które warto wiedzieć wybierając imię dla dziecka

Tematy: imiona dziecięce, zasady nadawania imion, imiona obce

Komentarze