Ile kosztują badania w ciąży w Polsce?

Ocena: 4.62/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Sprawdziliśmy, ile zapłacisz, jeśli zdecydujesz się prowadzić ciążę w ramach prywatnej służby zdrowia.

Koszt podstawowego pakietu badań w ciąży - jeśli chcesz ją prowadzić prywatnie - to 1664 zł. Fot. Shutterstock
Koszt podstawowego pakietu badań w ciąży - jeśli chcesz ją prowadzić prywatnie - to 1664 zł.

Mimo że Polki, które mieszkają na terenie naszego kraju, mają świadczenia zdrowotne za darmo (nawet jeśli nie są ubezpieczone), to jednak stosunkowo często decydują się na prowadzenie ciąży w prywatnym gabinecie. W dyskusjach na ten temat, które rozpoczęliśmy na naszym fan page'u na Facebooku oraz Forum Mamazone.pl, mogliśmy przeczytać wiele argumentów za takim rozwiązaniem.

Dziewczyny skarżą się m.in., że lekarze, do których chodziły w ramach NFZ zlecali zbyt mało badań, byli nieuprzejmi, wizyta trwała bardzo krótko, a czekać trzeba było na nią bardzo długo. Na przykład jedna z forumowiczek (anez) napisała: "Jeśli miałabym chodzić do ginekologa na NFZ, nie byłabym w stanie zapisać się co miesiąc, bo czas oczekiwania to min. 7 tyg. w moim rejonie. Kobieta, która chce trzymać rękę na pulsie w naszym kraju jest zmuszona korzystać z usług prywatnych gabinetów".

Ale jest też sporo opinii podobnych w wydźwięku do tej z Facebooka: "Mnie niestety było stać na prywatnego lekarza z polecenia (do dziś żałuję). Wizyta co 3 tygodnie płatna 100zł, co druga wizyta USG i dodatkowe 50zł. Co dwa miesiące badanie krwi i moczu ( płatne, bo z prywatnego gabinetu). Największe zaćmienie umysłu w moim życiu. Serdecznie NIE POLECAM."

Niektóre kobiety mają pakiety medyczne opłacane przez pracodawców (i zwykle bardzo sobie to rozwiązanie chwalą). Popularna jest też "opcja łączona" - kobiety idą do lekarza przyjmującego w ramach NFZ, a potem prywatnie na dodatkowe badania laboratoryjne czy USG.

Postanowiliśmy więc sprawdzić, ile w Polsce płaci się średnio za każde z badań oraz jaki jest koszt prowadzenia ciąży prywatnie. Założyliśmy, że ciąża jest fizjologiczna, a kobieta zdrowa. W tej sytuacji liczbę zalecanych wizyt u ginekologa lub położnej oraz badań określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia*. Sprawdziliśmy ceny każdego z tych badań i dodatkowo cenę testu ciążowego z krwi oraz USG 3D i 4D (jako jednych z najczęściej wykonywanych dodatkowo na życzenie ciężarnej i co za tym idzie - odpłatnie). Wzięliśmy pod uwagę wszystkie województwa, nie tylko duże miasta jak Warszawa, Poznań, czy Gdańsk, ale też średnie jak Kędzierzyn Koźle czy Rumia i małe jak Kazimierza Wielka i Wyrzysk.

Wyszło nam, że ciężarna, która chce prowadzić ciążę u ginekologa, ma grupę krwi Rh (+) i urodzi w terminie porodu lub wcześniej, zapłaci za podstawowy pakiet średnio 1664 zł.

Jeśli jednak  zdecyduje się prowadzić ciążę u położnej, wyda 1924 zł, ponieważ nie tylko zapłaci za 7 wizyt u położnej, ale także za obowiązkowe dodatkowe trzy wizyty u ginekologa.

Zobacz nasze zestawienie kosztów prowadzenia ciąży

*Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.

Tematy: badania w ciąży, Informator Mamazone.pl, koszt badań, koszt ciąży

Komentarze