Nowy czas pracy

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Patrzymy na nowe rozwiązania w Kodeksie pracy z perspektywy młodych rodziców.

Warto wystąpić do szefa z wnioskiem o ruchomy czas pracy. Fot. Shutterstock.com
Warto wystąpić do szefa z wnioskiem o ruchomy czas pracy.

W sierpniu  2013 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy Kodeksu pracy. Dzięki nim pracodawcy i pracownicy mogą lepiej organizować czas.

Po pierwsze, pracodawcy mogą w okresie największych zamówień, zwiększyć liczbę godzin pracy załogi, a po zakończeniu gorącego sezonu zrekompensować nadgodziny czasem wolnym lub dodatkowym wynagrodzeniem.

Kolejna zmiana umożliwia pracownikom zawnioskowanie o dodatkowy czas wolny na załatwienie ważnych spraw w ciągu dnia. Muszą jednak ten czas odpracować. Jest to alternatywa dla urlopu.

Ostatnia zmiana, to tzw. ruchomy czas pracy, który umożliwia pracodawcy ustalenie czasu pracy w taki sposób, że pracownik będzie rozpoczynał pracę w różnych godzinach w poszczególne dni tygodnia. Pozwala także pracodawcy wprowadzić przedział czasu, w ramach którego to pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy.

Tak wyglądają zmiany w pigułce. A oto szczegóły:

Wydłużenie okresu rozliczeniowego

Bardzo ważną zmianą jest wprowadzenie dłuższych okresów rozliczeniowych. Wcześniej nie mogły one przekroczyć 4 miesięcy. Teraz można je wydłużyć do maksymalnie 12 miesięcy, o ile jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi, technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy. Co to w praktyce oznacza?

Przed zmianą - jeśli zdarzało ci się pracować w godzinach nadliczbowych - pracodawca musiał je rozliczyć w ciągu 4 miesięcy. Teraz, w związku z możliwością wydłużenia tego okresu - może zrekompensować twoje godziny nadliczbowe okresem wolnym dopiero za pół roku.

Ta zmiana ma pozwolić przedsiębiorstwom, które charakteryzują się różnym natężeniem pracy w różnych porach roku, uzależnionym od ilości zleceń, bardziej racjonalnie gospodarować czasem pracy, stosownie do zapotrzebowania na pracę w danym okresie. Dzięki temu branże o wysokiej sezonowości produkcji, np. branża motoryzacyjna czy AGD będą bardziej konkurencyjne. To z kolei, zgodnie z intencją ustawodawcy, umożliwi zachowanie tysięcy miejsc pracy w przypadku zastoju na rynku.

Ruchomy czas pracy

Nowe przepisy umożliwiają pracodawcom także stosowanie ruchomego czasu pracy. To znaczy, że możesz otrzymać od przełożonego harmonogram, z którego będzie wynikać, że w różne dni tygodnia powinnaś zaczynać pracę o różnych godzinach. Twój szef może także określić przedział czasu, w którym powinnaś podjąć swoje obowiązki. Co ważne, ty także możesz wystąpić z wnioskiem o ruchomy czas pracy i przedstawić swoje propozycje. Warte rozważenia jest zwłaszcza wystąpienie z wnioskiem o to, by:

  1. nie zaczynać pracy o konkretnej godzinie, tylko w danym przedziale czasu np. między godz. 7:00 a 10:00. Dzięki temu wszelkie spóźnienia opiekunek, dłuższe pożegnania w żłobku czy rozmowy z przedszkolankami nie będą tak stresujące. Oczywiście czas pracy się tutaj nie zmienia. Jeśli obowiązuje cię 8 godzin dziennie, to jeśli zaczniesz o 7:00 - skończysz o 15:00, a jeśli rozpoczniesz pracę o 8:30, to możesz ją skończyć o16:30;
  2. zaczynać pracę w dogodnych dla siebie godzinach. Dzięki temu ty i twój partner możecie w taki sposób zorganizować dzień, by dziecko spędzało z opiekunką 6, a nie 9 godzin. Na przykład ty będziesz pracować od 7:00 do 15:00, a twój partner od 10:00 do 18:00. Indywidualny plan pozwoli ci także dopasować godziny pracy do swoich zajęć sportowych lub edukacyjnych.

Czytaj też: 6 przykazań pracującej mamy

Niezależnie od powyższych zmian, możesz otrzymać dodatkowe wolne godziny na załatwienie ważnych spraw np. na wizytę u lekarza lub  w urzędzie. To alternatywa dla urlopu. Jeżeli pracodawca się zgodzi  na takie rozwiązanie, to musi również określić, kiedy będzie możliwe odpracowanie tych godzin. Jeśli z tej przyczyny zostaniesz innego dnia dłużej w pracy, ten czas nie będzie liczony jako nadgodziny.

Czytaj też: Mama wraca do pracy - jak zorganizować dzień.

Obowiązki pracodawcy

Przywileje, które otrzymali pracodawcy wraz ze zmianą ustawy narzucają na nich także pewne obowiązki.

  1. Pracodawca musi przygotować plan z wyprzedzeniem. Pracodawca  przekazuje pracownikowi rozkład pracy (harmonogram) obejmujący  co najmniej 1 miesiąc, z wyprzedzeniem co najmniej 1 tygodnia przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który plan ten został sporządzony. W praktyce zatem nie powinno być sytuacji, że nie będziesz wiedzieć ile i kiedy będziesz pracować. Ty z kolei możesz poprosić pracodawcę, by opracowując nowy harmonogram uwzględnił twoje osobiste plany (np. wizytę u lekarza specjalisty, którą musiałaś umówić z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem) i nie planował w tym terminie dodatkowych godzin pracy dla ciebie.

Czytaj dalej na następnej stronie: Nowy czas pracy

Tematy: prawo pracy, kariera, zmiany w prawie, elastyczny czas pracy, ruchomy czas pracy

Komentarze