Zadbaj o przyszłość dziecka przez 1000 pierwszych dni. Konkurs!

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czy myślisz, że zdrowie dziecka można… zaprogramować? Tak! Geny to nie wszystko – już od poczęcia możesz zadbać o zdrowie dziecka w przyszłości, dzięki właściwemu żywieniu. Wtedy zaczyna się tzw. programowanie żywieniowe we wczesnym okresie życia, które będzie miało znaczący wpływ na zdrowie dziecka w przyszłości. Aby dowiedzieć się więcej o programowaniu żywieniowym we wczesnym okresie życia , wejdź na www.1000dni.pl i weź udział w konkursie. Możesz wygrać atrakcyjne nagrody!

Twoja dieta w ciąży bezpośrednio wpływa na zdrowie Twojego dziecka. Dlatego tak ważne jest, abyś już w tym okresie odżywiała się z myślą o Twoim maluszku. Regularne posiłki, urozmaicona, prawidłowo zbilansowana dieta oraz ustalona z lekarzem suplementacja m.in. kwasem foliowym i witaminą D będą wspierać prawidłowy rozwój Twojego dziecka jeszcze w Twoim łonie.

Po urodzeniu proces programowania żywieniowego w organizmie wciąż trwa - w ciągu pierwszych lat życia wzrost i rozwój maluszka jest bardzo intensywny. Wtedy, dzięki prawidłowemu żywieniu, możesz wypracować jego nawyki żywieniowe na przyszłość. Pamiętaj, że mleko mamy to najcenniejszy pokarm dla dziecka. Dlatego WHO zaleca, aby przez pierwszych 6 miesięcy życia karmić dziecko wyłącznie piersią.

Przy rozszerzaniu diety korzystaj z najnowszych zaleceń żywieniowych. Pamiętaj, że dziecko z natury bardziej preferuje smak słodki - dlatego rozpocznij podawanie nowych smaków od warzyw, wtedy maluszek będzie chętniej je zajadał, a w przyszłości istnieje większa szansa, że pokocha je na stałe.

Dieta dziecka po 1. roku życia to często wyzwanie dla rodziców. Maluch może już jeść wiele produktów, pamiętaj jednak, że jego jadłospis wciąż powinien się różnić od tego dla dorosłych. Zadbaj o odpowiednią ilość witaminy D w posiłkach, skonsultuj też z lekarzem potrzebę suplementacji. Przyzwyczajaj dziecko do 5 regularnych posiłków dziennie, a na jego talerzu niech znajdują się wyłącznie pełnowartościowe i różnorodne produkty. Zwróć uwagę na przyprawy w daniach dla dziecka - ograniczaj ilość cukru i soli, bo to zupełnie niepotrzebne dodatki.

 

ciąża

mama i tata

 

 

Komentarze