Znika gimnastyka. Błąd w szkolnej reformie

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zaskakująca decyzja ministerstwa edukacji: ze szkół znikną zajęcia gimnastyki korekcyjnej, choć co drugi polski uczeń ma wadę postawy.

Dzieci w szkołach nie będą ćwiczyć na zajęciach z gimanstyki korekcyjnej.
Dzieci w szkołach nie będą ćwiczyć na zajęciach z gimanstyki korekcyjnej.

Reforma edukacji likwiduje w szkołach godziny lekcyjne przeznaczone do dyspozycji dyrektora. W ramach tych godzin odbywały się zajęcia gimnastyki korekcyjnej. Więc już wiadomo, że z gimnastyką należy się pożegnać.

Problem w tym, że polscy uczniowie potrzebują tych zajęć. Wykazały to badania prowadzone między innymi w krakowskich i poznańskich szkołach. Wynikało z nich, że co drugi uczeń ma wadę postawy. "Koślawość pięt i kolan, płaskostopie. Skrzywienia boczne kręgosłupa, przykurcze obręczy barkowych i biodrowych" - wylicza w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Jacek Peszko, rehabilitant i dyrektor Krakowskiego Ośrodka Diagnostyki Kręgosłupa.

Ministerialne rozporządzenie o ramowych planach nauczania, które wejdzie do szkół w 2012 roku, nie przewiduje godzin, w ramach których można by jeszcze prowadzić gimnastykę korekcyjną. Niektórzy dyrektorzy mają nadzieję, że pieniądze na ten cel uda im się zdobyć z Unii Europejskiej. Inaczej dzieci mogą zapomnieć o zajęciach, które pomogą im prawidłowo się rozwijać.

Tematy: gimnastyka korekcyjna, szkoła, wady postawy, wady postawy u dzieci

Komentarze