Znamy przyczyny depresji poporodowej

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Może już wkrótce będzie można zapobiegać depresji poporodowej. Szwajcarscy naukowcy dokonali przełomowego odkrycia - udowodnili, że depresja tak naprawdę ma swój początek już w ciąży. I wskazali, co ją powoduje.

Depresja poporodowa może zaczynać się już w ciąży.
Depresja poporodowa może zaczynać się już w ciąży.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei w Szwajcarii badali związek pomiędzy poziomem oksytocyny w czasie ciąży a rozwojem depresji po porodzie. I trafili w samo sedno. Okazało się, że niski poziom oksytocyny w trzecim trymestrze ciąży miał wpływ na wystąpienie depresji w ciągu dwóch tygodni po porodzie - donosi brytyjski dziennik "Daily Mail".

Badaniu poddano 74 zdrowe przyszłe mamy. Najpierw naukowcy zmierzyli u nich poziom oksytocyny. Następnie, gdy kobiety już urodziły, badacze sprawdzili, czy nie występują u nich objawy depresji. Wyniki swojej pracy opublikowali na łamach pisma "Neuropsychopharmacology".

To odkrycie może być krokiem milowym w profilaktyce depresji poporodowej. Przybliża naukowców do opracowania skutecznej terapii zapobiegającej rozwojowi tej trudnej dla matki i dziecka choroby. Potrzebne są jednak kolejne badania.

Tematy: depresja poporodowa, oksytocyna

Komentarze