Zmiana przepisów. Nianię zatrudnisz legalnie

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ciekawy pomysł na zaktywizowanie niań i rodziców małych dzieci. Opiekunki będą mogły się wreszcie ujawnić, zamiast wciąż pracować na czarno. Pomoże im w tym ustawa, która wchodzi w życie 1 października.

Nianię będzie można zatrudnić legalnie.
Nianię będzie można zatrudnić legalnie.

Nowe przepisy dotyczą opieki nad dziećmi w wieku do trzech lat. Mają skłonić rodziców do zawierania umów z opiekunkami i rejestrowanie tego faktu w ZUS. Czy to możliwe, skoro przez lata i jedna, i druga strona przyzwyczaiły się do zatrudniania niań na czarno? Okazuje się, że tak.

Pomysł jest prosty - wystarczy zawrzeć z opiekunką tzw. umowę uaktywniającą i zgłosić to do ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczyna wtedy płacić za nianię całość składki emerytalnej, rentowej, wypadkowej i zdrowotnej - informuje "Dziennik Łódzki". Warunek jest jeden: pensja nie może przekroczyć 1386 złotych, czyli minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeśli przekroczy, różnicę w składkach dopłaca rodzic dziecka.

A ile zarabia niania? Tu stawki są zróżnicowane, w zależności od miasta. Na przykład opiekunka w Łodzi dostaje średnio 10,8 zł za godzinę. W Warszawie i Krakowie odpowiednio 11,5 i 11. Z kolei niania we Wrocławiu może liczyć na 8,5 zł za godzinę pracy.

Tematy: niania, opiekunka do dziecka

Komentarze