Zęby mleczne – coraz bardziej popularne źródło pozyskania komórek macierzystych

Ocena: 2.58/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Komórki macierzyste zazwyczaj są pobierane z krwi pępowinowej tuż po porodzie. Coraz częściej jednak matki decydują się na to, aby komórki macierzyste uzyskać z zębów mlecznych dzieci. Warunek – chodzi wyłącznie o zęby mleczne usunięte przez dentystę.

Wyrywanie zębów mlecznych w celu pozyskiwania komórek macierzystych jest coraz popularniejsze w Stanach Zjednoczonych
Wyrywanie zębów mlecznych w celu pozyskiwania komórek macierzystych jest coraz popularniejsze w Stanach Zjednoczonych

Komórki macierzyste to pierwotne komórki, które mogą przekształcić się w bardziej wyspecjalizowane (np. komórki nerwowe, tkanki kostnej, mięśniowe), pomagające w regeneracji uszkodzeń organizmu wywołanych chorobą. O nowym trendzie, popularnym zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, donosi serwis psychorg.com - coraz więcej matek decyduje się na usunięcie zębów mlecznych swoich dzieci jeszcze zanim wypadną. Z wyrwanych zębów wyodrębnia się komórki macierzyste, które następnie są zamrażane do temperatury 100 stopni poniżej zera i przechowywane na wypadek rozwinięcia się chorób w przyszłości.

Bogata zawartość zębów mlecznych w komórki macierzyste została potwierdzona w 2003 roku przez National Institutes of Health. Ciągle trwają jednak badania mające na celu stworzenie listy chorób, w których pomocne mogą być komórki macierzyste uzyskiwanie z zębów. Art Greco, prezes StemSave, w rozmowie z serwisem psychorg.com przyznał: - Każda forma leczenia, w czasie której można wykorzystać komórki macierzyste z zębów, jest jeszcze w fazie testów klinicznych i z pewnością nie będzie jej można wykorzystać w ciągu 5 najbliższych lat. - Niemniej jednak naukowcy przewidują, że pierwsze wykorzystanie komórek macierzystych z zębów będzie związane z naprawą uszkodzeń w obrębie zębów i szczęki.

W Polsce najpopularniejszym sposobem pozyskiwania komórek macierzystych jest krew pępowinowa, pobierana zaraz po porodzie (siłami natury lub cesarskim cięciu).

Czy zęby mleczne powinny być wyrywane przez dentystę? Wyjaśnia stomatolog Magdalena Kośmider:

Tematy: komórki macierzyste, zęby mleczne, krew pępowinowa

Komentarze