Zdrowie dziecka czy kariera zawodowa

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Z jednej strony karmienie piersią ma zbawienny wpływ na rozwój mózgu u dziecka. Z drugiej – karmiące matki są postrzegane na rynku pracy jako mniej kompetentne – pokazują najnowsze badania.

O korzyściach dla dziecka płynących z karmienia piersią nie trzeba nikogo przekonywać - od lat lekarze zalecają kobietom tę metodę. Ostatnie badania potwierdzają kolejny raz tezę, że naturalne mleko ma zbawienny wpływ - tym razem na mózg dzieci. Naukowcy z Queen's University Belfast i Durham University przebadali 128 gatunków ssaków, w tym ludzi i doszli do wniosku, że im dłuższy okres ciąży i karmienia piersią, tym dziecięcy mózg rozwija się szybciej. Zarekomendowali Światowej Organizacji Zdrowia promowanie 6-miesięcznego karmienia dzieci wyłącznie mlekiem matki, które w późniejszym okresie (do 2 lat) ma być uzupełnione przez inne pokarmy.

Matka a mózg dziecka

Badanie opublikowane w magazynie "Proceedings of the National Academy of Sciences" pozwala wyjaśnić zależność między 9-miesięczną ciążą u człowieka i późniejszym okresem karmienia  dziecka piersią do 3 lat, a wielkością mózgu, który osiąga ogromny rozmiar - 1300 centymetrów sześciennych. Dla porównania, wśród danieli, które mają podobną masę ciała do człowieka, mózg rozrasta się tylko do 220 cm³. Naukowcy wyjaśniają, że przyczyna leży w tym, że okres ciąży u danieli trwa 7 miesięcy, a matki karmią potomstwo piersią przez maksimum pół roku.

Tezę tę potwierdzają inne badania - antropolodzy z Durham przyjrzeli się dokładnie takim danym statystycznym, jak wielość mózgu oraz ciała, zaangażowanie matek i różnice w życiu goryli, słoni i wielorybów. Okazało się, że wielkość mózgu w stosunku do rozmiarów ciała była ściśle związana z wkładem, jaki w życiu danego ssaka odgrywa matka - począwszy od długości ciąży, na czasie poświęconym na karmienie dziecka. - Wyniki badań pomogą nam zrozumieć, jaki wpływ na ewolucję mózgów ssaków ma okres przed i po urodzeniu, ale potrzebujemy jeszcze wiele dodatkowych danych, aby określić, jaki związek występuje między matkami a rozwojem mózgu dzieci - powiedziała współautorka badań, dr Isabella Capellini.

Nie oceniają dobrze karmiących matek

Publikacja badań na temat zbawiennego wpływu karmienia piersią na rozwój mózgu zbiegła się w czasie z zupełnie innymi wnioskami. W ostatnim numerze magazynu "Personality and Social Psychology Bulletin" naukowcy z  wydziału psychologii Montana State University udowodnili, że kobiety karmiące dzieci piersią są postrzegane jako mniej kompetentne od kobiet z podobnym wykształceniem i umiejętnościami. W badaniu wzięło udział kilka grup studentów - poproszono ich o ocenę nagrań z automatycznych sekretarek. Poza ogólnymi informacjami o pracy, na niektórych znajdowały się dźwięki sugerujące, że właścicielka urządzenia jest karmiącą matką. Młodzi ludzie najniżej pod względem kompetencji ocenili karmiące matki. Dali im tez najmniejsze szanse na znalezienie pracy. Być może to tłumaczy fakt, że w Stanach Zjednoczonych tylko co trzecia matka karmi piersią swoje trzymiesięczne dziecko.

Tematy: rozwój dziecka, karmienie piersią, praca i macierzyństwo

Komentarze