Zdrowe zęby zmniejszają ryzyko urodzenia wcześniaka?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Każda przyszła mama wie, jak ważne w czasie ciąży jest dbanie o zęby i dziąsła. Jak się okazuje, zaniedbania w tym względzie mogą nawet stać się przyczyną przedwczesnego porodu – donosi „Daily Mail”.

Higiena jamy ustnej jest szczególnie ważna w czasie ciąży
Higiena jamy ustnej jest szczególnie ważna w czasie ciąży

Badania przeprowadzono w Wielkiej Brytanii na grupie ponad 1000 kobiet. Spośród nich u 160 zdiagnozowano choroby przyzębia, zaś u 872 zdrowie jamy ustnej oceniono jako dobre. Porównanie obu grup pokazało, że kobiety cierpiące na problemy z zębami i dziąsłami w czasie ciąży są 3 razy bardziej zagrożone ryzykiem urodzenia wcześniaka.

Dr Nigel Carter, prezes British Dental Health Foundation (Brytyjska Fundacja Zdrowia Jamy Ustnej), komentuje: - Kolejny raz okazało się, że kobiety w ciąży powinny zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej i odpowiednie leczenie - po to, aby zminimalizować ryzyko przedwczesnego porodu. Zmiany hormonalne w czasie ciąży u niektórych kobiet powodują konieczność zwrócenia większej uwagi na zdrowie jamy ustnej. Jedną z popularnych dolegliwości jest np. krwawienie dziąseł. -

Wyniki badań zostały zaprezentowane w zeszłym tygodniu w Waszyngtonie w czasie dorocznego spotkania American Association for Dental Research.

Komentarze