Za poród przedwczesny odpowiadają geny?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Łatwiejsze zapobieganie przedwczesnym porodom, a co za tym idzie zmniejszenie ryzyka śmiertelności noworodków oraz zaburzeń w dalszym rozwoju dziecka – to obietnice naukowców, którzy odkryli gen odpowiedzialny za porody przed 37. tygodniem ciąży.

Za porody przedwczesne mogą odpowiadać mutacje genów.
Za porody przedwczesne mogą odpowiadać mutacje genów.

Skomplikowane badanie przeprowadzili naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Finlandii. Przyjrzeli się budowie ciała noworodków - zarówno urodzonych w terminie, jak i wcześniaków. Doszli do wniosku, że ludzie dlatego rodzą się bezradni, ponieważ ich mózgi, a co za tym idzie - głowy - są zbyt duże, by w pełni rozwinięte przejść przez kanał rodny. W przypadku wcześniaków pojawia się dodatkowy problem, ponieważ nie tylko ich mózg, ale też inne narządy często nie są przystosowane do samodzielnego funkcjonowania.

Badacze próbowali odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną zbyt wczesnych porodów w kontekście ewolucji. Porównali częstość mutacji wybranych genów u 328 Finek, wśród których były również mamy wcześniaków. Wyniki przyniosły ciekawe odkrycie - związek między przedwczesnymi porodami a wariantami genu FSHR (receptora hormonu folikulotropowego) odpowiedzialnego za rozwój pęcherzyków jajowych i estrogenu.

Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie przyczyni się do opracowania testu wykrywającego ryzyko wcześniejszego porodu.

Jakie są objawy porodu przedwczesnego? Mówi ginekolog:

 

 

Tematy: wcześniak, poród przedwczesny

Komentarze