Za dużo kwasu foliowego szkodzi?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie (Australia). Według badaczy, przyjmowanie kwasu foliowego w zaawansowanej ciąży zwiększa u dzieci ryzyko zachorowania na astmę.

Przyjmowanie kwasu foliowego w zaawansowanej ciąży może wywołać astmę u dziecka
Przyjmowanie kwasu foliowego w zaawansowanej ciąży może wywołać astmę u dziecka

Jak podaje serwis "Daily Mail", zwiększone ryzyko ma być związane z przyjmowaniem kwasu foliowego między 30. a 34. tygodniem ciąży. Badania wykazały, że przyjmowanie suplementu w tym czasie zwiększa u dzieci ryzyko zachorowania o 30 proc. Dla australijskich badaczy to doskonałe wytłumaczenie faktu coraz większej liczby zachorowań na astmę w krajach rozwiniętych.

Wyniki badań zostały przywołane w trakcie debaty związanej z dodawaniem kwasu foliowego do wszystkich rodzajów chleba. Ryzyko nie dotyczy przyjmowania suplementu na początku ciąży - kobietom zaleca się przyjmowanie dziennie 0,4 mg kwasu foliowego od momentu odstawienia środków antykoncepcyjnych i przez pierwsze 12 tygodni ciąży.

Badaniem zostało objętych 557 kobiet, które przyjmowały kwas foliowy - naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie sprawdzali, jak wiele z ich dzieci zapadło na astmę między 3,5 a 5,5 rokiem życia. Terence Stephenson z Królewskiej Akademii Pediatrii twierdzi jednak, że wyniki badań mają wyłącznie znaczenie statystyczne.

Komentarze