Z dzieckiem trudniej o pracę

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Mężczyźni pracują i zarabiają więcej od kobiet, kobiety zaś więcej czasu poświęcają na obowiązki domowe. A jeśli mają dziecko, to często przekreśla to ich szanse na rynku pracy – wynika z badań.

Kobiecie z dzieckiem wciąż trudniej znaleźć pracę.
Kobiecie z dzieckiem wciąż trudniej znaleźć pracę.

Jak podkreślają naukowcy z Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich, pracodawcy wciąż stereotypowo postrzegają płeć pracowników. Sądzą, że kobieta nie może tak bardzo zaangażować się w obowiązki zawodowe jak mężczyzna. Dlatego kobiety rzadziej awansują i rzadziej są wysyłane na szkolenia. Mężczyźni z kolei są traktowani jak pracownicy, od których można wymagać i oczekiwać więcej. Dlatego też pracują dłużej od kobiet (o 4,5 godziny tygodniowo), które z kolei więcej czasu poświęcają na prace domowe (o 8 godzin tygodniowo).

Z raportu przygotowanego przez CRZL w ramach projektu "Godzenie ról rodzinnych i zawodowych" wynika również, że w czasie ciąży maleją szanse kobiet na znalezienie zatrudnienia. Współczynnik ten osiąga minimum po urodzeniu dziecka. Ta tendencja odwraca się dopiero ok. 5. miesiąca życia dziecka, choć prawdopodobieństwo znalezienia pracy przez matkę trzylatka jest i tak dwukrotnie niższe niż wśród kobiet bez dzieci.

Tematy: macierzyństwo i kariera, praca i macierzyństwo, praca w ciąży

Komentarze