Dziecko i konkubinat? Może cię ścigać skarbówka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wychowujesz samotnie dziecko i z tego tytułu obniżyłaś sobie podatek? Urząd skarbowy weźmie cię pod lupę. O ile jeszcze nie wziął.

Urząd skarbowy może sprawdzić, czy rodzicowi rzeczywiście przysługuje ulga podatkowa. / fot. shutterstock
Urząd skarbowy może sprawdzić, czy rodzicowi rzeczywiście przysługuje ulga podatkowa. / fot. shutterstock

Wszystko rozbija się o konkubinaty. W 2010 r. ponad pół miliona osób w Polsce zadeklarowało, że żyje w konkubinacie i samotnie wychowuje dziecko. Dzięki temu obniżyło sobie podatek w zeznaniach PIT. I teraz mogą mieć problem, bo urząd skarbowy uznał, że to niezgodne z prawem - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Zdaniem fiskusa rodzic żyjący ze swoim partnerem w konkubinacie traci możliwość dokonania odpisu za samotne wychowywanie dziecka. Teraz aby ustalić, jak wygląda stan faktyczny związku i czy podatnikowi przysługiwała ulga, urzędy skarbowe wyślą w teren swoich inspektorów. Będą oni przesłuchiwać świadków, sąsiadów, rodzinę podatnika, sprawdzać zameldowanie osób pozostających w konkubinacie, a w niektórych przypadkach nawet żądać przedstawienia dokumentów poświadczających rozwód czy pozostawanie w separacji.

Każdy przyłapany na oszustwie będzie musiał skorygować zeznanie roczne, uregulować różnicę w podatku, a niewykluczone, że zapłacić również grzywnę.

Tematy: konkubinat, samotna matka

Komentarze