Z bliźniakami pożyjesz dłużej

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Każda mama, która ma bliźniaki, wie, że ich wychowanie wymaga przynajmniej podwójnego zaangażowania i wysiłku. Nie każda jednak wie, że cieszy się lepszym zdrowiem niż inne kobiety.

Mamy bliźniąt cieszą się lepszym zdrowiem.
Mamy bliźniąt cieszą się lepszym zdrowiem.

Amerykańscy naukowcy ze stanowego uniwersytetu Utah przeprowadzili bardzo ciekawą analizę. Przejrzeli informacje na temat około 59 tys. kobiet urodzonych w latach 1807-1899. Dlaczego akurat z XIX wieku? Bo wtedy jeszcze nie stosowano środków hormonalnych, które mogłyby wpłynąć na wynik badania.

Ponad 4,5 tysiąca z żyjących w tym czasie kobiet urodziło bliźnięta. Uczeni skupili się właśnie na tych mamach: na zachowanych informacjach o ich zdrowiu, liczbie dzieci i - co najważniejsze - na długości ich życia.

Okazało się, że mamy bliźniaków nie tylko statystycznie żyły dłużej od swych rówieśniczek, ale dłużej też zachowywały płodność. Z danych medycznych wynika, że ostatnie dziecko rodziły w starszym wieku niż inne matki. Poza tym okres między dwiema kolejnymi ciążami był u nich zdecydowanie krótszy niż u pozostałych kobiet. Mamy bliźniąt cieszyły się również o wiele lepszym zdrowiem, mimo że opieka nad dwojgiem maluchów bywa o wiele bardziej męcząca.

Co na to naukowcy? Podejrzewają, że mamy do czynienia z nieznanym do tej pory prawem natury, które bliźniętami obdarza jedynie najsilniejsze przedstawicielki ludzkiego gatunku.

Wyniki tych badań opublikowano w magazynie Proceedings of the Royal Society.

Kiedy wzrasta prawdopodobieństwo ciąży mnogiej? Odpowiada ginekolog:

 

Tematy: bliźniaki, ciąża mnoga, bliźnięta, ciąża bliźniacza

Komentarze