Więcej dzieci dostanie więcej pieniędzy

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Od 1 listopada 2012 wzrosną zasiłki rodzinne i tzw. kryterium dochodowe.

Od 1 listopada 2012 więcej rodzin ma szansę otrzymać zasiłek na dziecko. Fot. Shutterstock
Od 1 listopada 2012 więcej rodzin ma szansę otrzymać zasiłek na dziecko.

W nadchodzącym okresie zasiłkowym (od 1 listopada 2012 r. do 31 października 2013 r.) zasiłki rodzinne będą wynosić:

- na dziecko do 5 r. życia - 77 zł

- na dziecko w wieku od 6 do 18 lat - 106 zł

- na dziecko w wieku 18 do 24 lat - 115 zł (jeśli dziecko nadal się uczy, można na nie pobierać zasiłek do momentu skończenia przez dziecko 21 r. życia, a jeśli jest niepełnosprawne i nadal się uczy - do 24 r. życia. Do 24. r. życia może też pobierać zasiłek osoba ucząca się, której rodzice zmarli albo zostali zobowiązani do płacenia alimentów na dziecko).

Wzrósł też maksymalny dochód, pozwalający na otrzymywanie zasiłku. Wyniesie 539 zł na osobę, a dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym - 623 zł na osobę. Mowa tutaj o dochodzie netto, który oblicza się odejmując od przychodu koszty jego uzyskania, podatek, składkę na ZUS i ubezpieczenie zdrowotne.To oznacza, że z zasiłków rodzinnych skorzysta większa liczba rodzin. Kolejny wzrost kryterium dochodowego został zaplanowany na listopad 2014 r. Nie wzrosły natomiast dodatki do zasiłków rodzinnych czyli np. ten z tytułu urodzenia dziecka, do urlopu wychowawczego itp.

Osoby, które nie złożyły wniosku o zasiłek do 30 września, mogą to jeszcze zrobić, ale dostaną pieniądze miesiąc później niż osoby, które zdążyły zrobić to do końca września.

Tematy: zasiłek rodzinny, pieniądze, kryzys, zasiłek

Komentarze