Wysypianie się w weekend zapobiega otyłości

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zależność dotyczy zwłaszcza dzieci w wieku szkolnym. Jak podaje „Telegraph”, naukowcy z Hong Kongu odkryli, że wylegiwanie się w łóżku po pracowitym tygodniu zapobiega nadwadze i otyłości.

Wylegiwanie się w łóżku w weekend sprzyja ograniczeniu ryzyka pojawienia się otyłości u dzieci
Wylegiwanie się w łóżku w weekend sprzyja ograniczeniu ryzyka pojawienia się otyłości u dzieci

Badaniem chińskich naukowców zostały objęte dzieci między 5. a 15. rokiem życia. Według badaczy, długi sen w weekend jest niezbędny, aby uzupełnić braki z całego tygodnia. To z kolei zapobiegnie zaburzeniom metabolizmu, które prowadzą do nadwagi i otyłości.

 

Wysypianie się pomaga regulować spożycie kalorii poprzez zredukowanie liczby przekąsek w ciągu dnia. Brak snu lub zaburzenia związane ze snem mogą prowadzić do otyłości nie tylko ze względu na zaburzenie metabolizmu organizmu, ale również ze względu na spożywanie wysokoenergetycznych przekąsek, które mają zapewnić dodatkowe porcje energii zmęczonemu organizmowi.

Otyłość i nadwaga u dzieci jest dużym problemem z krajach wysokorozwiniętych. Na przykład naukowcy w Wielkiej Brytanii szacują, że do 2020 r. 1 na 3 chłopców między 2. a 11. rokiem życia będzie dotknięty nadwagą lub otyłością.

Związek między niewystarczającą ilością snu a otyłością został wykryty przez naukowców już dawno. Najnowsze odkrycie chińskich badaczy dowodzi jednak, że odespanie męczącego tygodnia w czasie weekendu pozwala "zresetować" zmiany w metabolizmie i w ten sposób chroni przed dodatkowymi kilogramami - zwłaszcza dzieci w wieku szkolnym.

Tematy: dieta

Komentarze