Wysypiaj się, a urodzisz w terminie

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Doświadczeni rodzice radzą przyszłym mamom, by w ciąży spały "ile tylko się da", bo po narodzinach dziecka trudno będzie dobrze wypocząć. Naukowcy dorzucają kolejny argument przemawiający za długim snem ciężarnej. Tym razem chodzi o dziecko.

W ciąży staraj się spać jak najdłużej. / fot. shutterstock
W ciąży staraj się spać jak najdłużej. / fot. shutterstock

Aby uchronić malca przed przedwczesnym porodem, przyszła mama nie powinna żałować sobie snu w 1. oraz 3. trymestrze ciąży - informują uczeni z University of Pittsburgh School of Medicine na łamach prestiżowego pisma "Sleep". Powołują się na wyniki badań, z których wynika, że słaba jakość snu w pierwszych oraz ostatnich miesiącach ciąży ściśle wiąże się ze zwiększonym ryzykiem urodzenia wcześniaka. Podejrzewają, że może to mieć związek z hormonami (m.in. hormonami stresu), ale potrzebują kolejnych badań, by potwierdzić swoje przypuszczenia.

Zastosowanie się do zaleceń naukowców raczej nie będzie dla kobiet trudne. Rzeczywiście na początku i finiszu ciąży są one wyjątkowo zmęczone i ospałe - tak jakby ich organizm sam domagał się tego, czego potrzebuje.

Uwaga! Naukowcy sugerują, że o kłopotach ze snem ciężarna powinna rozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę. Dzięki temu możliwe jest postawienie wcześniejszej diagnozy; kobieta ma także okazję dowiedzieć się, jak poprawić jakość snu.

Jak radzić sobie z ciążowymi dolegliwościami, które obniżają jakość snu?

Tematy: poród przedwczesny, sen w ciąży

Komentarze