Wykryją raka piersi, zanim się pojawi

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

O tym, czy kobieta jest w grupie ryzyka zachorowania na raka piersi, będzie można się przekonać dzięki badaniu mleka matki. Naukowcy odkryli w pokarmie geny odpowiadające za nowotwór.

Badanie mammograficzne nie jest popularne wśród młodych kobiet.
Badanie mammograficzne nie jest popularne wśród młodych kobiet.

Badacze z uniwersytetu w Massachusetts przebadali mleko 250 karmiących matek, a następnie poprzez biopsję piersi sprawdzili, które z nich są narażone na raka piersi. Okazało się, że kobiety, w piersiach których wykryto komórki sugerujące w przyszłości możliwość rozwoju nowotworu, mają również w pokarmie geny świadczące o chorobie.

Tani i skuteczny sposób

Dzięki odkryciu amerykańskich naukowców będzie można precyzyjnie określić, które kobiety znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na raka piersi. - Mimo że nasze badania bazowały na niewielkiej grupie kobiet, to już teraz możemy z całą pewnością powiedzieć, że ten sposób wczesnego wykrywania zagrożenia, jakim jest nowotwór piersi, będzie skuteczny - podkreśla dr Kathleen Arcaro, szefowa zespołu badawczego. Jej zdaniem to całkowicie bezinwazyjne, niedrogie i dokładne szacowanie ryzyka.

Wzrost zachorowań

Liczba przypadków zachorowań na raka piersi u kobiet zwiększyła się dramatycznie w ciągu ostatnich lat, głównie poprzez takie czynniki, jak palenie papierosów, otyłość i spożywanie alkoholu. W samej Wielkiej Brytanii każdego roku lekarze diagnozują 48 tys. przypadków tego nowotworu. Henry Scowcroft z Cancer Research UK uważa, że odkrycie amerykańskich naukowców wymaga jeszcze wielu badań, ale rokuje nadzieje na rozpoznawalność zagrożenia jeszcze na etapie, w którym można zapobiec chorobie, tym bardziej, że dotychczasowe metody diagnozowania nie mają dużej skuteczności. Badanie mammograficzne nie jest popularne wśród młodych kobiet, a nawet u pań w okresie menopauzy nie zawsze wykrywa guza.

Jakie objawy mogą sugerować nowotwór piersi? Odpowiada ginekolog:

 

 

 

 

Tematy: rak piersi, karmienie piersią, mammografia, badanie piersi, mleko mamy

Komentarze