Więcej dzieci to mniej chorób

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Badania amerykańskich naukowców potrafią zaskoczyć. Tak jest i tym razem. Uczeni z Kalifornii ogłosili, że kobiety, które urodziły dużo dzieci, cieszą się... lepszym zdrowiem.

Macierzyństwo sprzyja zdrowiu. / fot. shutterstock
Macierzyństwo sprzyja zdrowiu. / fot. shutterstock

Macierzyństwo nie jest łatwe, przyzna to każda szczęśliwa mama. A im więcej dzieci, tym więcej czasu i więcej zaangażowania wymaga. Ale jak się okazuje, posiadanie licznego potomstwa chroni przed chorobami. Dowiedli tego amerykańscy naukowcy, badając 1300 matek. I ogłosili, że wśród kobiet, które urodziły co najmniej czworo dzieci, zmniejszało się ryzyko zawału. I to aż o 30 proc. w porównaniu do tych pań, które nie miały dzieci. Mniejsze było również zagrożenie chorobami krążenia - donosi brytyjski dziennik "Daily Telegraph".

Skąd bierze się ta zależność? Zdaniem naukowców przyczyn można upatrywać we wpływie estrogenu na kobietę w ciąży. Organizm przyszłej mamy przechodzi prawdziwą rewolucję, metabolizm działa na wysokich obrotach, poprawia się także jego odporność. A to może mieć niebagatelny wpływ na kondycję kobiety także po urodzeniu dziecka.

Tematy: macierzyństwo, zdrowie kobiety

Komentarze