Alarmujące dane – przybywa ciąż wśród nastolatek

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jak podaje RMF FM, w 2008 roku w ciążę zaszło 20 tys. nastolatek. Z ogólnej liczby przypadków ciąż wśród dziewczyn poniżej 18. roku życia, aż 500 stanowiły ciąże wśród dziewczynek, które nie ukończyły jeszcze 13 lat!

W 2008 roku w ciążę zaszło 20 tys. nastolatek
W 2008 roku w ciążę zaszło 20 tys. nastolatek

Ciąża to duże wyzwanie dla całego otoczenia małoletniej ciężarnej. W wielu wypadkach rodzice przez wiele miesięcy nie zdają sobie sprawy, że ich córka spodziewa się dziecka. Tak było - jak informuje RMF FM - w przypadku dziewczynki z Brochowa, której rodzice byli przekonani, że córka jest po prostu otyła i podejmowali próby walki z nadwagą dziecka.

Poród może być dużym obciążeniem dla organizmu, który nie zawsze jest gotowy na wydanie na świat dziecka. Jak przyznaje w rozmowie z reporterką RMF FM Barbarą Zielińską ordynator szpitala w Brochowie, Tomasz Bielanów: - Jest to ciąża zawsze wysokiego ryzyka, może zakończyć się różnie - niejednokrotnie kończy się cięciem cesarskim, ze względu nawet na budowę tych dziewczynek. -

Na szczęście ciąża nie oznacza konieczności zawieszenia nauki - system edukacji stara się ułatwiać małoletnim matkom kontynuację nauki. Nastoletnie mamy mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego czy indywidualnego toku nauczania. Szkoły mają wręcz obowiązek pomóc uczennicy w ciąży. Jak zapewnia Jacek Krawczyk z Ministerstwa Edukacji Narodowej, gdy szkoła odmówi pomocy, młoda mama może odwołać się do ministerstwa, które skontaktuje się ze szkołą. - Pismo do ministerstwa uruchamia właściwe ze względu na procedury zachowania - zapewnia Krawczyk w rozmowie z RMF FM.

 

Komentarze