Wiadomo, dlaczego dzieci pracują w wakacje

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Prawie trzy czwarte uczniów z ostatnich klas ponadgimnazjalnych pracuje w wakacje zarobkowo. Częściej zatrudniają się chłopcy niż dziewczęta i jak przypuszczają autorzy badań, dziewczęta zarabiają mniej od chłopców.

Nastolatki chcą poświęcać wolny czas w wakacje na pracę.
Nastolatki chcą poświęcać wolny czas w wakacje na pracę.

Z badania CBOS cytowanego przez "Dziennik Gazetę Prawną" wynika, że dzieci chcą poświęcać wolny czas na pracę. Nie skłaniają ich do tego warunki materialne, decydujący jest raczej typ szkoły, do jakiej uczęszczają. Częściej do pracy w wakacje idą uczniowie szkół zawodowych (87 proc.) i techników (82 proc.) niż liceów profilowanych (75 proc.) i liceów ogólnokształcących (publicznych - 65 proc. i prywatnych - 59 proc.).

Uczniowie, którzy pracują w wakacje, mają na swoje wydatki prawie dwa razy więcej pieniędzy niż ich niepracujący rówieśnicy - przeciętnie 947 zł w porównaniu do 511,4 zł. Co ciekawe, ponad dwukrotnie większymi kwotami dysponowali chłopcy niż dziewczęta. Jak przyznają autorzy badania, po części wynika to z tego, że chłopcy częściej podejmują pracę. Jednak nie bez znaczenia może być obserwowane także w przypadku nastolatków zjawisko dyskryminacji kobiet na rynku pracy. Dziewczęta mają prawdopodobnie dostęp do prac gorzej opłacanych, niewykluczone również, że zarabiają mniej, wykonując te same prace co chłopcy - podejrzewają analitycy.

 

Tematy: nastolatki, praca w wakacje, praca kobiet

Komentarze