Jak poczuć wakacje, nie jadąc na wakacje

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wszyscy wokół opowiadają o planach wyjazdu albo wspominają urlop, a ty nie możesz w tym roku wyjechać nigdzie z rodziną? Głowa do góry – nie wszystko stracone.

Jeśli nie możecie wyjechać na wakacje, włączcie wakacyjne rytuały do waszego życia. Fot. Shutterstock.com
Jeśli nie możecie wyjechać na wakacje, włączcie wakacyjne rytuały do waszego życia.

Wakacje, urlop i lato kojarzą się z ciepłem, nowymi wrażeniami, widokami, smakami i doświadczeniami. Ze zwiedzaniem, przebywaniem na świeżym powietrzu, odpoczynkiem i zabawą. Podpowiadamy, co zrobić, by mieć to wszystko na miejscu.

1. Postaraj się, aby latem codzienne czynności wyglądały inaczej niż w pozostałych miesiącach

Udowodniono, że nawet małe odstępstwo od rutyny może zaowocować nowymi wrażeniami, możliwościami i miłymi niespodziankami. Dlaczego? Bo jeśli wciąż robimy to samo w ten sam sposób, przestajemy zauważać to, co nas otacza (mamy do czynienia z tzw. habituacją) - zaczynamy funkcjonować trochę jak roboty, które docierają z punktu A do B i nawet nie wiedzą, co działo się po drodze. A jeśli coś zmienimy, mózg się ożywi, odwdzięczy i dostrzeże szansę na przeżycie fajnych chwil. Na przykład robiąc zakupy w innym sklepie spożywczym niż zazwyczaj, zauważycie kosze z delikatesami i wpadniecie na pomysł zorganizowania pikniku. To może wydawać się banalne, ale naprawdę działa.

Dietetyczka poleca przekąski na rodzinny piknik.

Sprawdź, jak odpocząć na wakacjach z dzieckiem.

 

2. Wprowadź wakacyjne rytuały

Zastanów się, co kojarzy ci się z wyjazdem i jakie są wasze urlopowe rytuały. Zwykle jadacie duże śniadania na dworze - na tarasie albo w hotelowej restauracji na powietrzu? Może teraz będziecie urządzać sobie poranne uczty na balkonie? Albo wpadać przed pracą na croissanta i kawę do kawiarni? A może uwielbiacie wieczorne rodzinne pluskanie się w wodzie? Zacznijcie regularnie odwiedzać pływalnię. Takie aktywności wcale nie muszą okazać się marną namiastką wakacyjnych atrakcji.

 

3. Zapytaj szefa, czy latem możesz zaczynać pracę godzinę wcześniej i godzinę wcześniej wychodzić

Dzięki temu będziecie mogli więcej czasu spędzić z dzieckiem na świeżym powietrzu. Latem łatwiej się wstaje, a szefowie są bardziej skłonni zgodzić się na różne odstępstwa, bo często i tak firma w sezonie urlopowym funkcjonuje trochę inaczej. A może nawet byłaby możliwość, żebyś w tych tygodniach mogła pracować z domu?


4. Jeśli nie wyjeżdżacie, bo nie stać was na wakacje, nie rezygnujcie z urlopu

Wolne dni to nie fanaberia, tylko nieodzowny element higieny fizycznej i psychicznej. Bez chwili wytchnienia trudno zdrowo funkcjonować. Postarajcie się więc tak sobie ułożyć życie, żeby odpocząć na miejscu. Urlop to także okazja, by wreszcie spędzić więcej czasu z całą rodziną - wykorzystajcie ją. Postarajcie się też zredukować wszelkie obowiązki do minimum. Przecież gdybyście wyjechali, to też pewne sprawy musiałyby poczekać.

 

5. Pozwólcie sobie na jakiś luksus

Nie macie pieniędzy na wakacje? Ale może jest szansa na jakiś mały luksus? Masaż, rodzinny obiad w restauracji, na którą zawsze było wam żal pieniędzy, albo niańka na noc, żebyście mogli pójść we dwójkę na imprezę  no i oczywiście nie zapomnijcie o czymś wyjątkowym dla dzieciaków. Chociaż akurat dla nich największym luskusem będzie pewnie więcej czasu z rodzicami. Pamiętaj, że odmawianie sobie wszystkiego jest szalenie frustrujące.

 

6. Cieszcie się sobą

Jeśli wasze dzieci spędzają wakacje u dziadków a wy z partnerem zostaliście na miejscu bo np. nie dostaliście urlopu, potraktujcie ten czas jako okazję do odświeżenia związku. Nie wpadajcie w pułapkę nadrabiania zaległości w pracy ("można dłużej posiedzieć bo dzieci nie czekają itd.) czy w domu ("teraz można zrobić generalne porządki bo maluchy nie plączą się pod nogami  itd.") tylko zacznijcie chodzić na randki.

Jak zadbać o związek po narodzinach dziecka?

 

7. Bądźcie turystami w swoim mieście

Spójrzcie na swoją okolicę oczami turysty. Czy na pewno znacie wszystkie ciekawe miejsca? A może jednak warto kupić przewodnik i zacząć zwiedzać kolejne zabytki w pobliżu? Dobrym pomysłem będzie wydanie przygotowane z myślą o dzieciach, wzbogacone o informacje i historie, które zaciekawią najmłodszych.

 

8. Spędzajcie więcej czasu na świeżym powietrzu

Nie chodzi tylko o spacery (zwłaszcza, że jeśli twoje dziecko jest jeszcze w okresie wózkowym, może mieć ich dosyć), ale o pikniki, spotkania na trawie z przyjaciółmi, zbieranie grzybów, leżakowanie nad jeziorem lub gry na świeżym powietrzu. Pomysłów możecie szukać chociażby w sklepie sportowym czy z zabawkami - tam naprawdę znajdziecie dużo więcej niż rakiety do badmintona czy skakanki. Może wypróbujecie coś nowego np. bule, slackline (lina po której można chodzić) albo kupicie tarczę i lotki. Są też tradycyjne gry w wersji plenerowej - z większymi i bardziej stabilnymi elementami. Dobrym pomysłem będzie także pokazanie dzieciom zabaw, w które kiedyś się bawiliście np. zawodów w gumę.

17 pomysłów na zabawy ruchowe


9. Nie lekceważcie weekendów

Tygodniowy urlop albo nic? Nie ma sensu tak myśleć, bo dwa dni z dala od codzienności to już spory zastrzyk energii. Sobota i niedziela spędzona pod namiotem kilkanaście kilometrów od domu to już coś. Zwłaszcza dla kilkulatków to może być niezapomniana przygoda.

 

10. Wypróbujcie nową dyscyplinę sportu

Kiedy dni są ciepłe, słoneczne i długie, mamy zwykle więcej energii, jesteśmy bardziej odważni i gotowi na eksperymenty. Może więc wypróbujecie nową dyscyplinę sportu? Weźmiecie lekcje jazdy konnej, tenisa, wspinaczki na sztucznej ścianie (dzieciaki też mogą się wspinać i jeśli robią to z asekuracją "na wędkę", jest to równie bezpieczne jak każdy inny sport). Dobrym pomysłem będzie też wycieczka do parku linowego.

 

11. Nie trać czasu na gotowanie


Nie gotujcie ciężkich wielodaniowych obiadów. Postawcie na lżejsze, bogatsze w owoce i warzywa. Czasem w ogóle odpuśćcie tradycyjny obiad. Innym razem zamówcie pizzę, albo danie, którego jeszcze nie próbowaliście np. sushi albo zapiekane kalmary. Tak jak to się robi na wakacjach.

Pakiet porad na lato

Tematy: wakacje, relaks, wakacje we dwoje, wakacje z dzieckiem

Komentarze