W Niemczech szykuje się babyboom

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W ciągu dwóch lat liczba bezdzietnych Niemców, którzy deklarują, że chcą mieć dziecko, wzrosła aż o 9 procent – dowodzą wyniki ankiety przeprowadzonej przez Instytut Opinii Publicznej Allensbach. Niemiecki rząd przygotowuje się do zmian, które ułatwią rodzicom łączenie pracy i obowiązków rodzicielskich.

Coraz więcej młodych Niemców deklaruje chęć posiadania dzieci
Coraz więcej młodych Niemców deklaruje chęć posiadania dzieci

Spośród ankietowanych aż 52 proc. zadeklarowało, że planuje mieć przynajmniej jedno dziecko. To o 9 punktów procentowych więcej, niż jeszcze 2 lata temu - w 2008 roku chęć posiadania dziecka deklarowało 43 proc. pytanych.

W porównaniu do wyników sprzed 2 lat, aż o 11 proc. wzrosła liczba niemieckich mężczyzn, którzy chcą mieć dzieci. W 2008 roku taką chęć wyrażało 37 proc. ankietowanych Niemców, w 2010 roku - 48.

Młodzi Niemcy i Niemki wysoko oceniają wartości rodzinne. Dla 78 proc. uczestników ankiety rodzina jest najważniejszą wartością (po niej plasują się: zdrowie, stabilność finansowa oraz przyjaźń).

Jednocześnie przyszli i obecni rodzice wyrażają nadzieję, że kwestie polityki rodzinnej staną się ważnym punktem obrad niemieckiego rządu. Aż 60 proc. ankietowanych ojców przyznało, że chciałoby ograniczyć godziny swojej pracy, a ponad 50 proc. matek zadeklarowało, że chciałoby, aby ich godziny pracy były lepiej dopasowane do zajęć dzieci.

Minister ds. Rodziny Kristina Schröder w wywiadzie dla "Süddeutsche Zeitung" komentując wyniki badań, powiedziała: - Potrzebujemy bardziej elastycznych godzin pracy i kultury pracy, w której bardziej zależy na jakości pracy, niż na obecności pracownika. -

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 1 814 osób w dniach 10-23 kwietnia. Oprócz osób bezdzietnych, udział wzięło również 435 matek i ojców. Ankieta jest przeprowadzana co rok od 2008 roku.

Tematy: babyboom, ojcostwo, kariera i macierzyństwo, mama w pracy

Komentarze