Uwaga na napoje „light” w ciąży

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Picie napojów słodzonych za pomocą sztucznych słodzików może doprowadzić do przedwczesnego porodu – dowodzą badania przeprowadzone na zlecenie Unii Europejskiej.

1 puszka dietetycznego napoju (330 ml) dziennie zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu o 38 proc.!
1 puszka dietetycznego napoju (330 ml) dziennie zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu o 38 proc.!

Dietetycy od dawna odradzają przyszłym mamom picie dietetycznych napojów, które oprócz słodzików (aspartam) zawierają także groźne związki chemiczne, m.in. kwas asparaginowy, metanol, fenyloalaninę. Ostatnie badania dowiodły, że picie napojów oznaczonych jako "light" może nawet doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Badanie zlecone przez Unię Europejską - przeprowadzone na grupie 60 tys. kobiet w ciąży - dowiodło, że picie jednej puszki napoju ze sztucznymi słodzikami dziennie zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu aż o 38 proc. Natomiast picie czterech i więcej puszek dietetycznych napojów dziennie zwiększa prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu o 78 proc.!

Co ciekawe - naukowcy nie zauważyli, aby podobnie skutki przynosiło picie napojów słodzonych za pomocą cukru. Nie oznacza to oczywiście, że słodkie, gazowane napoje są polecane kobietom w ciąży.

Wyniki badania zostały opublikowane na łamach "American Society for Clinical Nutrition".

Tematy: napoje w ciąży, napoje gazowane, słodziki, przedwczesny poród

Komentarze