Uwaga na leki przeciwbólowe w ciąży

Ocena: 1.77/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Okazuje się, że nie wszystkie środki uśmierzające ból są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Kiedy należy być najbardziej ostrożnym? Kanadyjscy naukowcy to sprawdzili.

W ciąży zachowaj ostrożność, wybierając leki przeciwbólowe.
W ciąży zachowaj ostrożność, wybierając leki przeciwbólowe.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Montrealu objął badaniem ponad 47 tys. kobiet w wieku od 15 do 45 lat, z których 7,5 proc. straciło dziecko. Sprawdzali, jaki wpływ na przebieg ciąży mają przyjmowane przez nie leki przeciwbólowe. Wzięli pod lupę niesteroidowe środki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen czy naproksen.

Czytaj też: 7 zasad bezpiecznego przyjmowania leków

Wyniki badań, opublikowane na łamach "Canadian Medical Association Journal", są alarmujące. Powszechnie stosowany przez ciężarne ibuprofen może przyczynić się do rozwoju wad wrodzonych, a nawet powodować poronienia. Ryzyko jest ponad dwa razy wyższe u kobiet, które zażywały środki przeciwbólowe od poczęcia do 20. tygodnia ciąży. Co istotne, nie ma bezpiecznej ilości środka. Tak naprawdę każda dawka leku może spowodować poronienie.

Posłuchaj, co mówi ginekolog na temat objawów poronienia.


Czytaj też: Poronienie - co musisz wiedzieć

Kobiety w ciąży nie muszą jednak cierpieć. Naukowcy wskazują bezpieczny lek przeciwbólowy. To środek z paracetamolem. Zwłaszcza w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży należy go stosować zamiast ibuprofenu.

Czytaj też: Przeziębienie w ciąży - leki zalecane kontra zakazane

Tematy: poronienie, leki w ciąży, paracetamol, ibuprofen

Komentarze