Uroczystości żałobne w Warszawie i Krakowie

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W sobotę w Warszawie, a w niedzielę w Krakowie Polacy oraz przedstawiciele licznych państw Europy i świata będą żegnać polską parę prezydencką i wszystkich poległych w katastrofie pod Smoleńskiem.

W sobotę i niedzielę Polacy i świat będą żegnać tragicznie zmarłych / fot.ONS
W sobotę i niedzielę Polacy i świat będą żegnać tragicznie zmarłych / fot.ONS

Uroczystości rozpoczną się w sobotę w południe na warszawskim placu Józefa Piłsudskiego: żałobnicy wezmą udział w mszy świętej oraz modlitwie ekumenicznej Kościoła katolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego.

Na placu zostaną wystawione zdjęcia wszystkich 96 ofiar katastrofy, przewidziano też ustawienie telebimów i zorganizowanie specjalnych punktów medycznych. O godz. 18 metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz odprawi mszę świętą w archikatedrze warszawskiej. Jak przewidują organizatorzy, na uroczystościach pojawić się może nawet 500 tysięcy osób.

W niedzielę natomiast w krakowskiej Bazylice Mariackiej, a potem na Wzgórzu Wawelskim Lecha i Marię Kaczyńskich będą żegnać zarówno Polacy, jak i przedstawiciele najwyższych władz państwowych z Europy i ze świata. Swoją obecność potwierdziło już ponad 100 delegacji, zjawi się m.in. prezydent USA Barack Obama, prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy.


Tematy: katastrofa pod Smoleńskiem, żałoba narodowa, pogrzeb na Wawelu

Komentarze