Ubranka dla dzieci mogą być niebezpieczne!

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Z raportu sporządzonego przez Komisję Europejską wynika, że co dziesiąte ubranko wyprodukowane w krajach Unii Europejskiej (oraz sprowadzone z krajów spoza UE) może zagrażać zdrowiu lub życiu dzieci.

Ubranka mogą się okazać niebezpieczne dla dzieci!
Ubranka mogą się okazać niebezpieczne dla dzieci!

Kompletowanie wyprawki to jedna z ulubionych czynności przyszłych mam. Jak się jednak okazuje, w trakcie zakupów trzeba zwracać szczególną uwagę na to, co wybieramy dla najmłodszych. Jak donosi "Dziennik", Komisja Europejska wzięła pod lupę ponad 16 tys. sztuk dziecięcej odzieży. 2-letnie inspekcje wykazały, że ponad 2 tys. z nich nie odpowiada unijnym standardom bezpieczeństwa. Z tej liczby aż 70 proc. ubranek było przeznaczonych dla niemowląt.

Najbardziej niebezpieczne okazały się sznurki i troczki, zwłaszcza te w kapturach, które w wielu wypadkach mogą nawet doprowadzić do uduszenia malucha.

 

 

Jak skompletować wyprawkę dla noworodka? Podpowiada Agnieszka Kacalak, położna:

 

 

 

Komisja Europejska już skierowała do producentów i dystrybutorów dziecięcej odzieży wytyczne, zgodnie z którymi ubrania dla dzieci poniżej 7. roku życia nie powinny posiadać sznurków i troczków w okolicy szyi. W ubraniach dla dzieci poniżej 14. roku życia sznurki nie powinny być elastyczne i dłuższe niż 7,5 cm. Z kolei ubrania wiązane z przodu nie powinny mieć pasków i szarf dłuższych niż 36 cm.

"Dziennik" cytuje wypowiedź unijnego komisarza ds. zdrowia i konsumentów. John Dalii ostrzega: - Moja informacja dla rodziców streszcza się w słowach: miejcie się na baczności, a przedstawicielom rynku odzieżowego przypominam, że są odpowiedzialni za bezpieczeństwo tego, co wprowadzają na rynek. -

Według zaleceń KE, na wadliwą odzież można poskarżyć się u służb konsumenckich w każdym z krajów członkowskich.

 

Tematy: wyprawka, ubranka dla dzieci, bezpieczeństwo, niemowlę

Komentarze