Trudniej będzie udowodnić dysleksję

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce walczyć z plagą zaświadczeń o trudnościach w nauce i czytaniu. Od 1 września będzie trudniej uzyskać potwierdzenie dysleksji.

Trudniej będzie zdobyć zaświadczenie o dysleksji.
Trudniej będzie zdobyć zaświadczenie o dysleksji.

Tylko rodzice uczniów uczęszczających do IV, V i VI klasy szkoły podstawowej będą mogli sami prosić poradnie pedagogiczno-psychologiczne o wydanie opinii o dysleksji dziecka. Gimnazjaliści nie będą mieli już tak łatwo, podobnie jak uczniowie liceów i techników. W ich przypadku wniosek o zbadanie ucznia będzie musiał najpierw przejść przez biurko dyrektora szkoły - informuje "Rzeczpospolita".

MEN w ten sposób chce walczyć z plagą wykorzystywania zaświadczeń o dysleksji na egzaminach. Uczeń ze stwierdzonymi problemami w uczeniu się i czytaniu jest inaczej traktowany - nie uwzględnia się na przykład błędów ortograficznych w jego sprawdzianie. Dyslektycy mają również więcej czasu na pisanie egzaminów gimnazjalnych i maturalnych.

Opinia o stwierdzeniu dysleksji ważna jest przez cały okres edukacji ucznia. Jak podaje "Rzeczpospolita", dotyczy to prawie 94 tys. młodych Polaków.

Tematy: dysleksja, szkoła

Komentarze