Trucizna w jedzeniu dla najmłodszych

Ocena: 1.88/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W gotowych daniach dla dzieci produkowanych przez renomowane firmy wykryto niebezpieczne dla zdrowia pierwiastki – ołów, arsen, uran i kadm. Producenci uspokajają, że ilość substancji jest dopuszczalna, naukowcy jednak biją w alarm – ich zdaniem nawet taka zawartość jest bardzo szkodliwa. Wyjście – jak najdłużej karmić piersią.

Poziom trujących substancji wykrytych w pożywieniu nie przekracza dopuszczalnych norm, ale może być groźny dla dzieci.
Poziom trujących substancji wykrytych w pożywieniu nie przekracza dopuszczalnych norm, ale może być groźny dla dzieci.

Szwedzcy naukowcy z Karolinska Institute w Stockholmie przebadali gotowe dania dla dzieci takich marek, jak Organix, Hipp, Nestle i Holle. Zdaniem badaczy, choć poziom trujących substancji wykrytych w pożywieniu nie przekracza dopuszczalnych norm, to jednak w przypadku dzieci może on być niezwykle groźny, organizm dzieci bowiem o wiele łatwiej wchłania toksyny.

Groźny arsen w ryżu

Naukowców szczególnie niepokoi wysoki wskaźnik arsenu, który nawet jeśli występuje w niewielkich ilościach w pożywieniu, może zwiększać ryzyko nowotworów oraz uszkodzeń mózgu. Ma również duży wpływ na rozwój dzieci. Z kolei kadm gromadzi się w nerkach, powoduje raka płuc, pęcherza i piersi oraz sprzyja osteoporozie. W przypadku dzieci ma negatywny wpływ na rozwój mózgu.

Komisja Europejska w porozumieniu z Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ustanowiła przepisy dotyczące bezpiecznych limitów dla wielu metali toksycznych i zanieczyszczeń w żywności. Dla arsenu bezpieczna dzienna dawka to dwa mikrogramy na kilogram masy ciała. Jednak EFSA niedawno wydała nową ocenę ryzyka, według której ta dawka powinna być zmniejszona. Również naukowcy ze Światowej Organizacji Zdrowia podkreślają, że nawet niski poziom arsenu w pożywieniu może mieć działanie rakotwórcze. Podobnie z pozostałymi toksycznymi pierwiastkami odkrytymi w pokarmie dla najmłodszych - mimo sprecyzowanych limitów eksperci szykują się do zmian norm, według których dopuszczalne dawki będą zmniejszone.

Najwięcej arsenu absorbuje ryż, tak więc naukowcy radzą rodzicom, aby nie karmili ani ryżem, ani produktami na bazie ryżu dzieci do ukończenia 6. miesiąca życia.

Tematy: karmienie piersią, dieta niemowlaka, słoiczki dla niemowląt

Komentarze