Tłumienie złości szkodzi sercu!

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

U osób cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe tłumienie złości może prawie trzykrotnie zwiększyć ryzyko zawału i przedwczesnej śmierci.

Wyraźnie widać zależność pomiędzy tłumionym gniewem a ryzykiem zawału i zgonu.
Wyraźnie widać zależność pomiędzy tłumionym gniewem a ryzykiem zawału i zgonu.

Dr Johan Denollet  z Uniwersytetu w Tilburgu w Holandii w swoich badaniach, jakie prowadził przez sześć lat, analizował wpływ złości na stan zdrowia 644 osób, cierpiących na choroby tętnic wieńcowych. Wyraźną zależność pomiędzy tłumionym gniewem a ryzykiem zawału i zgonu, dostrzegł wśród pacjentów, charakteryzujących się podatnością na negatywne emocje, takie jak gniew, lęk, irytacja czy wrogość.

Stwierdził, że ten typ osobowości powstrzymuje się jednocześnie od wyrażania tych emocji "na zewnątrz", co jednoznacznie prowadzi do odczuwania chronicznego stresu i napięcia. Stwierdził również, że wśród tego typu pacjentów ryzyko zawału było czterokrotnie wyższe, a wśród chorych na serce, co trzecia osoba miała trudności z wyrażaniem negatywnych emocji. Natomiast w populacji ogólnej ten typ osobowości występuje przeciętnie u jednej na pięć osób. Rada - szczera rozmowa z bliskimi lub pomoc psychologa.

Tematy: złość, choroby sercowo-naczyniowe, tłumienie złości, ryzyko zawału

Komentarze