Testy weryfikujące palenie papierosów przez przyszłe matki

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ciężarne kobiety w Anglii i Walii zostaną poddane testom sprawdzającym, czy rzeczywiście - jak deklarują - w trakcie ciąży nie palą papierosów.

Palenie w ciąży stanowi zagrożenie dla płodu, podnosi również ryzyko śmierci łóżeczkowej niemowląt
Palenie w ciąży stanowi zagrożenie dla płodu, podnosi również ryzyko śmierci łóżeczkowej niemowląt

Z założenia położne mają zachęcać przyszłe mamy do testów na obecność tlenku węgla już podczas pierwszej wizyty lekarskiej w ciąży. Kobietom, u których test da wynik pozytywny, mają zostać zaoferowane specjalne programy mające na celu rzucenie palenia. Do zrezygnowania z papierosów będą również namawiani partnerzy ciężarnych kobiet - aby zminimalizować negatywne skutki biernego palenia.

Zalecenie zostało wystosowane przez National Institute for Health and Clinical Excellence (NICE) - instytut zajmujący się rozporządzeniami zdrowotnymi. Według NICE, wskazanie kobietom poziomu toksycznego tlenku węgla w ich organizmach uświadomi im, na jakie ryzyko narażają swoje nienarodzone dzieci. Pomysł został ostro skrytykowany przez położne, które obawiają się, że w ten sposób wszystkim kobietom w ciąży z góry zarzuca się kłamstwo.

Palenie w ciąży jest również problemem w Polsce. W marcu GIS zaproponował ciężarnym palaczkom terapię nikotyno zastępczą. Pomysł podzielił jednak środowisko lekarzy - część z nich uważa, że pieniądze wydane na terapię powinny zostać zainwestowane w programy edukacyjne uświadamiające przyszłym matkom szkodliwość palenia.

 

 

 

Tematy: papierosy, palenie w ciąży, używki w ciąży

Komentarze