Testy DNA na płodność?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Amerykańscy naukowcy są w trakcie opracowywania testu, który podpowie kobietom, do kiedy mogą odkładać decyzję o macierzyństwie – donosi brytyjski „Daily Mail”.

Naukowcy opracowują testy, które pozwolą oszacować liczbę komórek jajowych
Naukowcy opracowują testy, które pozwolą oszacować liczbę komórek jajowych

Test ma wskazywać liczbę jajeczek, jaka jest zmagazynowana w jajnikach (w czasie przeprowadzania testu) i w ten sposób podpowiadać kobietom, jak długo jeszcze pozostaną płodne. Dzięki testom przyszłe mamy będą mogły nie tylko wiedzieć, kiedy ich płodność jest optymalna, ale również podjąć decyzję o zamrożeniu jajeczek, jeśli mimo wszystko planują dziecko później.

Testy są opracowywane przez naukowców z kliniki Centre for Human Reproduction z Nowego Jorku na podstawie przełomowego odkrycia genu, który wskazuje sposób, w jaki płodność kobiety będzie spadać na przestrzeni lat.

Nowonarodzona dziewczynka przychodzi na świat z od 1 do 2 milionów pęcherzyków, jednak nie wszystkie z nich rozwijają się następnie w komórki jajowe. Około 18. roku życia liczba pęcherzyków wynosi już tylko 400 tys., a do 40. roku życia zostaje ich już tylko kilkaset. Test stałby się ważną wskazówką dla kobiet, które świadomie planują późniejsze macierzyństwo. Ostatnie badania pokazują jednak, że u 1 na 10 kobiet obniżona płodność pojawia się już niedługo po 20. urodzinach.

Komentarze