Tato, nie wstydź się urlopu

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W ubiegłym roku tylko 16,6 tys. mężczyzn wzięło urlop ojcowski, podczas gdy na urlop macierzyński zdecydowało się 92,3 tys. kobiet. Dlaczego ojcowie nie korzystają ze swego przywileju?

Na razie niewielu ojców korzysta z urlopów tacierzyńskich. / fot. shutterstock
Na razie niewielu ojców korzysta z urlopów tacierzyńskich. / fot. shutterstock

Urlopy ojcowskie wzięli pod lupę inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy. Zastanawiali się, jak sprawić, by świeżo upieczeni tatusiowie chętniej korzystali ze swojego przywileju i brali tydzień pełnopłatnego urlopu na opiekę nad dzieckiem. Okazało się, że nie jest to takie proste.

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na wyniki kontroli i opinie ekspertów, zdarzały się przypadki, że pracodawca odmawiał udzielenia urlopu ojcu (choć nie ma do tego prawa) albo wielokrotnie przekładał termin urlopu. Niechętnym okiem na tatusiów patrzą także współpracownicy. "Jeden z ojców był wyśmiewany, kiedy próbował wziąć urlop" - opowiada w rozmowie z "DGP" Marta Czajka, współtwórczyni portalu UrlopOjcowski.info.

Innym problemem jest brak rzetelnej akcji informacyjnej. Rząd nie zachęcał do brania urlopów, a ojcowie, którzy chcieli z tego przywileju korzystać, często dowiadywali się z forów internetowych i przez pocztę pantoflową, jakie mają prawa.

Na szczęście sytuacja powoli się poprawia. Tylko w tym roku do sierpnia na urlop ojcowski poszło 14,2 tys. mężczyzn. Od 1 stycznia 2012 r. urlop ojcowski wydłuży się do dwóch tygodni - przypomina "DGP".

Tematy: urlop ojcowski, urlop macierzyński, urlop tacierzyński

Komentarze