Szykuje się rewolucja na porodówce?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że w ciągu najbliższych dni ma wejść w życie nowe rozporządzenie w sprawie standardów porodowych, zaś serwis tvn24.pl przedstawia modelowy przykład „nowej” porodówki. Jakie zmiany szykuje Minister Zdrowia?

Nowe rozporządzenie wejdzie w życie w ciągu najbliższych dni
Nowe rozporządzenie wejdzie w życie w ciągu najbliższych dni

Szpital w Sokołowie Podlaskim zapewnia rodzącym kobietom salę porodową z wanną z jacuzzi i prysznicem, gumowe piłki, a dla przyszłego taty leżankę - relacjonuje serwis. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia właśnie takie standardy będą obowiązywać we wszystkich szpitalach położniczych w Polsce.

Nowe rozporządzenie gwarantuje również wszystkim przyszłym mamom możliwość wyboru miejsca porodu (szpital lub dom) oraz wyboru położnej, która odbierze poród. Zgodnie z nowymi standardami, zaraz po porodzie świeżo upieczona mama będzie miała zagwarantowany co najmniej godzinny bezpośredni kontakt z dzieckiem.

Nadal nie została rozstrzygnięta kwestia znieczuleń okołoporodowych. W rozmowie z tvn24.pl Minister Zdrowia Ewa Kopacz powiedziała: - Znieczulenie musi przeprowadzić fachowiec. Nie można nikomu obiecywać, że będziemy mieli znieczulenie w każdym szpitalu, bo nie mamy w każdym szpitalu na kontraktach takiej ilości anestezjologów, którzy mogliby te obietnice spełnić. -

 

Tematy: sala porodowa, poród, Ministerstwo Zdrowia, standardy okołoporodowe, położna, poród w domu

Komentarze