Szwecja boryka się z biedą najmłodszych

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W Szwecji odsetek dzieci żyjących w biedzie jest coraz większy – alarmuje organizacja Save the Children Sweden. Jak się okazuje, w jednym z najbogatszych państw świata aż 220 tys. dzieci dotyczy problem ubóstwa.

Ponad 220 tys. szwedzkich dzieci boryka się z biedą
Ponad 220 tys. szwedzkich dzieci boryka się z biedą

Według danych organizacji, w 2007 roku 10,9 proc. dzieci żyło w warunkach, w których ich rodziców nie było stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb związanych z jedzeniem, ubraniem i utrzymaniem domu. W 2008 roku odsetek wzrósł do 11,5 proc., przy czym liczba szwedzkich dzieci żyjących na granicy ubóstwa ciągle rośnie.

Bieda trzy razy częściej dotyka dzieci samotnych rodziców niż dzieci z pełnych rodzin (odsetek wynosi odpowiednio 24,7 proc. do 8,1 proc.). Ważne znaczenie ma również pochodzenie - problem ubóstwa dużo częściej (49 proc.) dotyczy dzieci obcokrajowców mieszkających w Szwecji niż dzieci rodowitych Szwedów (2,3 proc.).

Dla kontrastu przybywa dobrze sytuowanych rodzin. Najbogatsze z nich, dzięki uzyskiwanym dochodom, mogłyby sobie pozwolić na to, aby utrzymywać równocześnie trzy inne rodziny. Sekretarz organizacji Save the Children Sweden, Elisabeth Dahlin, potwierdziła, że sytuacja biednych rodzin nie ulega poprawie, w przeciwieństwie do rodzin dobrze sytuowanych, które radzą sobie z każdym rokiem lepiej.

Tematy: utrzymanie rodziny

Komentarze