Szczupła sylwetka jest dziedziczna

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jak to jest, że niektórzy mogą się objadać i są szczupli, a inni mimo ścisłej diety wciąż walczą z nadwagą? Ten trend widać już u dzieci, które różnią się wagą, choć ich jadłospisy są niemal identyczne. Dla naukowców sprawa jest prosta - jedni mają gen "szczupłej sylwetki", inni nie.

Dziecko uczy się zasad odżywiania od rodziców.
Dziecko uczy się zasad odżywiania od rodziców.

Brytyjscy naukowcy z University College London zaobserwowali, że dzieci szczupłych rodziców również są szczupłe i wykazali, że smukłą sylwetkę mają trzy razy częściej niż dzieci rodziców z nadwagą. Badanie trwało pięć lat i objęło 7 tys. rodzin, w których dzieci miały od 2 do 15 lat. Jego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Archives of Pediatrics i Adolescent Medicine".

Wszyscy członkowie rodzin biorących udział w eksperymencie mieli regularnie mierzone BMI. Wyniki niezbicie dowiodły, że w zdecydowanej większości przypadków dzieci kopiują BMI rodziców. I tak np., gdy rodzice mieli BMI w dolnym zakresie normy, szansa, że dziecko będzie miało szczupłą sylwetkę wynosiła 16,2 proc. Dla porównania - gdy oboje rodzice byli w górnym zakresie normy BMI, szansa wynosiła już tylko 7,8 proc. Pociechy otyłych rodziców miały jedynie 2,5-procentową szansę na to, by być smukłymi.

Tematy: nadwaga, waga dziecka

Komentarze