Szczotkuj zęby, zajdziesz w ciążę

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Bez rezultatu starasz się o dziecko? Może problemem jest... kamień nazębny? Jak przekonują naukowcy, choroby dziąseł mogą poważnie utrudniać zajście w ciążę.

Zdrowe zęby i dziąsła sprzyjają płodności.
Zdrowe zęby i dziąsła sprzyjają płodności.

Do badań zaproszono ponad 3,5 tysiąca kobiet. Uczeni z Uniwersytetu Zachodniej Australii sprawdzili stan ich uzębienia i porównali ten wynik z czasem, w jakim udało im się zajść w ciążę. Okazało się, że uczestniczki badania, u których stwierdzono obecność kamienia nazębnego, zapalenie dziąseł i parodontozę, najdłużej starały się o dziecko - nawet ponad siedem miesięcy. To dwa razy dłużej niż kobiety ze zdrowymi dziąsłami - donosi brytyjski dziennik "The Independent".

Zdaniem australijskich naukowców, z pozoru niewinne zapalenie dziąseł może tak silnie wpływać na funkcjonowanie organizmu, że zakłóca naturalną płodność. Nie od dziś wiadomo też, że kamień nazębny zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, a nawet wystąpienia nowotworu gardła.

Dlatego naukowcy podkreślają, że przed podjęciem starań o poczęcie warto wybrać się do dentysty i szczególnie zadbać o uzębienie. Podobnie jak warto odstawić alkohol, rzucić palenie i zacząć przyjmować witaminy oraz kwas foliowy.

Jak zapobiegać próchnicy w czasie ciąży? Czy zęby ciężarnych bardziej się psują? Mówi stomatolog:

 

Tematy: starania o dziecko, płodność, niepłodność, zęby, parodontoza, choroby dziąseł

Komentarze