Szczęśliwa matka to szczęśliwe dziecko

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kluczowe dla samopoczucia dzieci jest zadowolenie z życia ich matek – udowodnili brytyjscy naukowcy. W przypadku ojców ten czynnik nie ma tak dużego znaczenia, ważne jednak, aby oboje rodzice mieli dobry kontakt z dziećmi.

Szczęście dziecka w dużej mierze zależy od samopoczucia mamy.
Szczęście dziecka w dużej mierze zależy od samopoczucia mamy.

W ramach badania Understanding Society w ciągu kilku lat pytano 40 tys. brytyjskich rodzin o stosunki panujące w ich domach. Naukowców interesowały relacje między partnerami w związku małżeńskim, nieformalnym oraz między rodzicami a dziećmi. Odpowiedzi prawie ¾ dzieci w wieku od 10 do 15 lat wykazały, że w rodzinach, w których matki są zadowolone z życia, dzieci również czują się szczęśliwie. W przypadku, kiedy matki nie są zadowolone, tylko 55 proc. dzieci czuje się dobrze. Co ciekawe, samopoczucie ojca nie miało zbyt dużego wpływu na nastrój dzieci.

Czym skorupka nasiąknie...

Jednak najważniejszym wyznacznikiem szczęścia młodych ludzi są dobre relacje z obojgiem rodziców. W ostatnim etapie badania wzięło udział ponad 13 tys. osób dorosłych i młodzieży. Najbardziej szczęśliwa była młodzież mieszkająca z dwojgiem rodziców, nawet przybranych, w rodzinach, gdzie wszyscy wspólnie spożywali kolacje co najmniej trzy razy w tygodniu i dyskutowali o ważnych sprawach. W grupie dzieci, które kłócą się z rodzicami co kilka dni, mniej niż jedna trzecia (28 proc.) cieszyła się dobrym samopoczuciem.

Wyniki badań skomentowała dr Maria Iacovou z Institute for Social and Economic Research: Odpowiedzi naszych młodych respondentów wskazują, że kluczem do szczęścia młodych ludzi są relacje rodzinne i atmosfera, jaka panuje w domach.

Jaki wpływ na dziecko może mieć rozwód rodziców? Tłumaczy psycholog:

 

 

Tematy: rodzice, rodzina, szczęśliwe dziecko

Komentarze