Szczepionki dla dzieci bezpieczne czy szkodliwe?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nawet 1000 polskich dzieci rocznie nie jest szczepionych, bo ich rodzice obawiają się szkodliwego działania szczepionek – wynika z danych wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Rodzice często są przeciwni szczepieniu dzieci.
Rodzice często są przeciwni szczepieniu dzieci.

Co ciekawe, najczęściej rezygnują ze szczepienia swoich dzieci osoby lepiej wykształcone, starsze i mieszkające w dużych miastach. Boją się m.in. szczepienia dzieci przeciw zbyt dużej liczbie chorób w krótkim czasie, ich lęk wzbudza też zawartość rtęci w szczepionkach. Specjaliści uspokajają jednak, że żadna z tych obaw nie ma uzasadnienia, a szczepionki są całkowicie bezpieczne dla zdrowia.

Ruch antyszczepionkowy jest szczególnie silny w USA, popularnością cieszy się tam m.in. dr Andrew Wakefield, który wskazywał na związek między potrójną szczepionką MMR (świnka, odra, różyczka) a autyzmem u dzieci. Brytyjska General Medical Council uznała jednak jego prace za "nieuczciwe i wprowadzające w błąd", a dr Wakefield stracił prawo do wykonywania zawodu.

Czym grozi rezygnacja z obowiązkowych szczepień dzieci? Dr Paweł Grzesiowski przestrzega w Rzeczpospolitej, iż wzrost liczby nieszczepionych dzieci może w ciągu 10 lat doprowadzić do epidemii chorób, które udało się już pokonać właśnie dzięki szczepionkom.

 

 

Jakie szczepienia są dla dzieci obowiązkowe, a jakie zalecane? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski:

 

 

Tematy: autyzm, grypa, szczepionka, szczepienia obowiązkowe, świnka, różyczka

Komentarze