Pierwszy grudnia to Światowy Dzień (walki z) AIDS.

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Tego dnia warto powtórzyć sobie wszystko co wiemy na temat wirusa HIV i bezpiecznego seksu. Także w kontekście ciąży.

W Polsce, do końca marca 2009 r. zarejestrowano 12 229 osób zakażonych wirusem HIV (wirus zespołu nabytej odporności). Najwięcej zakażeń wykrywa się w grupie osób w wieku 20-29 lat. Najczęściej w województwie dolnośląskim i łódzkim. Co 6 sekund na świecie ktoś zaraża się wirusem HIV.

Wirus HIV może być przenoszony drogą płciową (obecny jest w spermie i wydzielinach z pochwy), poprzez transfuzję zakażonej krwi, łożysko i krew w trakcie porodu ( jeśli kobieta nie wie o swoim zakażeniu i nie otrzymuje specjalnego leku) oraz mlekiem matki. Okres inkubacji wynosi od 0,5 do 3 lub nawet więcej lat, swoiste przeciwciała pojawiają się już po 3-8 tygodniach, czasami później.

U osób zdrowych najlepszą metodą zapobiegania zakażeniu wirusem jest prezerwatywa oraz test na obecność wirusa wykonany przez oboje partnerów przed rozpoczęciem współżycia. W Polsce większość osób zarażonych wirusem HIV o tym nie wie. Według raportu Durex średnia liczba partnerów seksualnych w Polsce to 4,2.

Prezerwatywa wskazana jest  nie tylko ze względu na HIV, którym zarazić się nie jest wcale łatwo ale także jako sposób przeciwdziałania zakażeniom kiłą, rzeżączką, opryszczką, wszawicą czy kłykcinami kończystymi.

Ryzyko zakażenia wirusem podczas seksu bez prezerwatywy zwiększa się prawie dwukrotnie u kobiet, które mają nadżerki, stany zapalne szyjki macicy, cewki moczowej, pochwy. Biologiczna podatność kobiety na zarażenie wirusem jest kilkakrotnie większa niż u mężczyzny.

Badania na obecność wirusa HIV polegają na pobraniu krwi, wynik można odebrać w ciągu 24 godzin. Takie testy powinny robić m.in. kobiety w ciąży - aby uniknąć ewentualnego zakażenia dziecka wirusem. Ryzyko, że zakażona kobieta urodzi zakażone dziecko wynosi około 30%. Aby temu zapobiec przyszłej mamie - nosicielce podaje się leki antyretrowirusowe od 14 tygodnia ciąży, potem w trakcie porodu oraz noworodkowi przez 6 tygodni w syropie. To warunek decydujący o zdrowiu dziecka. Terapia antyretrowirusowa daje 90% szans na urodzenie zdrowego dziecka. Ciąża nie powoduje zaostrzenia zakażenia u kobiety w bezobjawowym okresie choroby ale im bardziej zaawansowane stadium choroby, tym większe ryzyko urodzenia chorego dziecka. Przenoszeniu wirusa z organizmu matki na organizm dziecka sprzyjają również: palenie papierosów, kontakty seksualne w trakcie ciąży bez zabezpieczenia.

 

Tematy: HIV, AIDS

Komentarze