Suszarki do włosów wywołują astmę?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zastanawiające badania amerykańskich naukowców. Ogłosili oni, że kobiety w ciąży, które używają urządzeń elektrycznych, takich jak suszarka do włosów, odkurzacz czy kuchenka mikrofalowa, narażają swoje dzieci na... astmę.

Używanie w czasie ciąży niektórych urządzeń elektrycznych może mieć wpływ na zdrowie dziecka.
Używanie w czasie ciąży niektórych urządzeń elektrycznych może mieć wpływ na zdrowie dziecka.

Wszystko przez pole magnetyczne - tłumaczą naukowcy z Kalifornii, którzy na łamach magazynu "Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine" opisali wyniki swoich badań. Wynika z nich, że ciężarne, które wystawiają się na działanie pola emitowanego przez urządzenia elektryczne domowego użytku, podnoszą nawet trzykrotnie ryzyko zachorowania swoich dzieci na astmę.

Te rewelacje, choć zostały ogłoszone w specjalistycznym miesięczniku, spotkały się z krytyką ze strony środowiska naukowego. Część naukowców wytknęła swoim amerykańskim kolegom wyciąganie zbyt śmiałych i daleko idących wniosków - czytamy w brytyjskim dzienniku "Daily Mail". Sceptyczni uczeni twierdzą na przykład, że problem powstawania astmy u dzieci jest zbyt złożony, by przypisywać go jedynie narażeniu na pole magnetyczne.

Amerykańscy naukowcy tłumaczą z kolei, że przeprowadzili badania na 800 kobietach w ciąży i kontrolowali stan zdrowia ich dzieci przez 13 lat. Jednak zdaniem ich przeciwników, to i tak za mało, a badania nie uwzględniają innych ważnych czynników ryzyka, które mogą powodować astmę, jak choćby narażanie maluchów na oddychanie zanieczyszczonym miejskim powietrzem.

Tematy: astma, zdrowie w ciąży

Komentarze