Sprawdź listę zawodów niebezpiecznych dla płodu

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Amerykańskie badania nad związkami pomiędzy zawodem matek a wrodzonymi wadami dzieci pozwoliły na stworzenie listy zawodów, które potencjalnie mogą stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu.

Farmaceutki, ze względu na kontakt z substancjami chemicznymi, są bardziej narażone na urodzenie dziecka z wadami wrodzonymi
Farmaceutki, ze względu na kontakt z substancjami chemicznymi, są bardziej narażone na urodzenie dziecka z wadami wrodzonymi

Badania przeprowadzone pod kierunkiem dr Michele Herdt-Losavio z Nowego Jorku ujawniły, że na liście zawodów, które zwiększają ryzyko urodzenia dzieci z wadami wrodzonymi, znajdują się m.in. biolożka, chemiczka czy farmaceutka. Kobiety, wykonujące te zawody, częściej rodzą dzieci z problemami z układem żołądkowo-jelitowym, kręgosłupem i wadami serca. Zawodem, który może zwiększać ryzyko urodzenia dziecka z wadami, jest sprzątaczka.

Dr Herdt-Losavio tłumaczy ten fakt kontaktem w miejscu pracy (zarówno wśród kobiet-naukowców, jak i sprzątaczek) z różnego rodzaju chemikaliami. Okazało się również, że zawodem, który potencjalnie jest najmniej szkodliwy dla rozwijającego się płodu, jest zawód nauczycielki.

Badania zostały przeprowadzone na grupie 9 tys. kobiet, które urodziły dziecko między 1997 a 2003 rokiem. Pod uwagę brano aż 45 możliwych wad płodu. Zawody, wykonywane przez kobiety, zostały pogrupowane w 24 kategorie. Uzyskane wyniki porównano z liczbą 4 tys. kobiet różnych zawodów, które urodziły zupełnie zdrowe dzieci. Badaniem zostały objęte kobiety znajdujące się w pierwszym trymestrze ciąży.

Komentarze