Specjalna dieta dla dzieci z ADHD

Ocena: 4.66/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Holenderscy naukowcy ogłosili, że na dzieci z ADHD dużo lepiej działa odpowiednio skomponowana dieta, niż przyjmowanie leków. Wyeliminowanie z diety pewnych produktów może sprawić, że zachowanie dzieci ulegnie znacznej poprawie.

Holenderscy naukowcy uważają, że odpowiednio skomponowana dieta może zmniejszych problemy z ADHD
Holenderscy naukowcy uważają, że odpowiednio skomponowana dieta może zmniejszych problemy z ADHD

Badacze z Holandii opublikowali wyniki swoich badań na łamach magazynu "The Lancet". Naukowcy objęli eksperymentem grupę 100 dzieci ze zdiagnozowanym ADHD w wieku od 4 do 8 lat. Połowa dzieci była na specjalnej, restrykcyjnej diecie, polegającej na spożywaniu kilku produktów, takich jak ryż, mięso, warzywa, gruszki i woda. Po pewnym czasie do ich diety dorzucono pszenicę, jajka, orzechy ziemne, mleko, soję i ryby. Okazało się, że w grupie dzieci stosujących restrykcyjną dietę, zaobserwowano "znaczące polepszenie".

Profesor Jan Buitelaar z Radboud University Nijmegen Medical Centre powiedział: - Uważamy, że zmiana diety powinna być rozważona w stosunku do wszystkich dzieci z ADHD. - Zastrzegł jednak, że dieta powinna być wprowadzona wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza. Co więcej, dokładne wskazówki nie zostały jeszcze szczegółowo opracowane.

Ok. 20 proc. dzieci z ADHD wymaga leczenia farmakologicznego. Jak wygląda terapia? Tłumaczy psycholog:

 

 

Tematy: ADHD

Komentarze