Sól w ciąży może zaszkodzić dziecku

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Lubisz słone potrawy? Lepiej ograniczyć je w czasie ciąży. Jak wynika z ostatnich badań, zbyt duże spożycie soli może uszkodzić nerki dziecka.

W ciąży ogranicz spożycie soli.
W ciąży ogranicz spożycie soli.

Dowiodły tego badania duńskich i niemieckich naukowców przeprowadzone na szczurach. Uczeni hodowali ciężarne i karmiące samice gryzoni na diecie zawierającej różne dawki soli. Po niemal miesiącu po narodzinach małe szczurki przestawiono na dietę zawierającą niewielkie dawki soli.

Badacze sprawdzili, jak u nowonarodzonych szczurów rozwinęły się nerki. Okazało się, że liczba kłębuszków nerkowych była o wiele niższa u tych zwierząt, których matki spożywały albo bardzo duże, albo bardzo małe dawki soli - piszą uczeni na łamach magazynu "American Journal of Physiology - Renal Physiology".

Jak podkreślają naukowcy, niska liczba kłębuszków nerkowych u noworodków wiąże się z wysokim ryzykiem wystąpienia w dorosłym życiu nadciśnienia, chorób serca oraz nerek.

Warto przypomnieć, że zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia człowiek powinien dziennie spożywać nie więcej niż 6 gramów soli. Kobiety w ciąży, które lubią słone potrawy, powinny stosować się do zaleceń lekarza.

Tematy: nadciśnienie, dieta w ciąży, sól w ciąży, choroby nerek

Komentarze