Śmiech jest naturalny, okazywania smutku trzeba się nauczyć

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Badania przeprowadzone przez holenderskich naukowców wskazują, że nowonarodzony człowiek jest „zaprogramowany” na śmiech, zaś smutku i okazywania smutku poprzez płacz uczy się dopiero z czasem, uczestnicząc w życiu społecznym.

Według holenderskich naukowców, jesteśmy "zaprogramowani" na śmiech
Według holenderskich naukowców, jesteśmy "zaprogramowani" na śmiech

Płacz noworodka jest formą komunikacji z otoczeniem - poprzez płacz dziecko informuje, że jest głodne, ma brudną pieluszkę lub coś je boli. O ile płacz nie jest reakcją organizmu na głód, ból i inne doświadczenia wywołujące fizyczny dyskomfort, dziecko uczy się płaczu jako reakcji związanej z negatywnymi emocjami dopiero później.

Holenderscy naukowcy powołują się tutaj na doświadczenie przeprowadzone z udziałem osób głuchych, które zostały poproszone o to, aby za pomocą odgłosów oddać kilka rodzajów emocji. Okazało się, że wśród osób biorących udział w doświadczeniu, najłatwiej było wyodrębnić odgłos śmiechu i ulgi. Ponieważ głusi nigdy nie słyszeli odgłosu śmiechu, doprowadziło to naukowców do przekonania, że umiejętność śmiechu jest czymś, z czym przychodzimy na świat.

Wyniki doświadczenia holenderskich naukowców zostały opublikowane w magazynie "New Scientist".

Tematy: płacz dziecka, rozwój psychospołeczny, śmiech dziecka

Komentarze